Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úspěšný tým stvořil ruský trenér

23 2004
Schinias - Na konci roku mu končí smlouva s Českým veslařským svazem, ale málokdo pochybuje, že by ruský trenér Sergej Krutjakov nepokračoval. V neděli jeho loď - párová čtyřka vybojovala stříbro na olympiádě. On se schoval do kouta a slzel štěstím. Pak své hochy vášnivě políbil. „Dal jsem do toho všecko. Do té pusy,“ povídal s úsměvem kouč veslařské čtyřky.

Ještě se mu oči leskly. V rodném Saratově fandili Čechům, ač vyhrála loď Ruska.

Lidé tam znají příběh osmačtyřicetiletého muže. Jak před lety jeho syn Michail Sergejevič mohl skoro zázrakem odcestovat do Hannoveru, aby se léčil z epilepsie.

Jel do Německa se sestrou a maminkou Naděždou díky Červenému kříži. Táta zůstal doma. Známí mu pomohli k práci v Račicích, aby měl blíž do Německa.


Už jsou to čtyři roky, co ve veslařském areálu natíral ploty, lítal s hřebíky a kladivem nebo masíroval. Česky rozuměl, ale nemluvil. Po večerech smutnil.

Pak se přimotal k párové čtyřce juniorek. Byl úspěšnější, než kdokoli čekal. Konečně si všimli, že chlapík s knírkem umí trénovat.

Je přísný. Traduje se, že pod ním se maká do mrtva.

V neděli se Krutjakov díval v napětí, věděl, že loď může uspět. „Věřil jsem. Od loňského mistrovství světa zvlášť.“ I tam byla jeho „párovka“ druhá.

Ještě v zimě na slajdu číslo dvě seděl Petr Vitásek. „Neměl výkonnost.“ Trenér sáhl po Karasovi, tak vznikl kvartet Kopřiva, Karas, Hanák, Jirka. „Udělali obrovskyj skok.“

Když dojeli, nemohl dojetím mluvit: „Já vděčnej, že jsem v Čechách. Jsem šťastnej a pyšnej na kluky.“ Přitom v Řecku nemusel být, každá cesta znamená potíže s vízy.

Autoři:


Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz