Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úspěšný tým stvořil ruský trenér

23 2004
Schinias - Na konci roku mu končí smlouva s Českým veslařským svazem, ale málokdo pochybuje, že by ruský trenér Sergej Krutjakov nepokračoval. V neděli jeho loď - párová čtyřka vybojovala stříbro na olympiádě. On se schoval do kouta a slzel štěstím. Pak své hochy vášnivě políbil. „Dal jsem do toho všecko. Do té pusy,“ povídal s úsměvem kouč veslařské čtyřky.

Ještě se mu oči leskly. V rodném Saratově fandili Čechům, ač vyhrála loď Ruska.

Lidé tam znají příběh osmačtyřicetiletého muže. Jak před lety jeho syn Michail Sergejevič mohl skoro zázrakem odcestovat do Hannoveru, aby se léčil z epilepsie.

Jel do Německa se sestrou a maminkou Naděždou díky Červenému kříži. Táta zůstal doma. Známí mu pomohli k práci v Račicích, aby měl blíž do Německa.


Už jsou to čtyři roky, co ve veslařském areálu natíral ploty, lítal s hřebíky a kladivem nebo masíroval. Česky rozuměl, ale nemluvil. Po večerech smutnil.

Pak se přimotal k párové čtyřce juniorek. Byl úspěšnější, než kdokoli čekal. Konečně si všimli, že chlapík s knírkem umí trénovat.

Je přísný. Traduje se, že pod ním se maká do mrtva.

V neděli se Krutjakov díval v napětí, věděl, že loď může uspět. „Věřil jsem. Od loňského mistrovství světa zvlášť.“ I tam byla jeho „párovka“ druhá.

Ještě v zimě na slajdu číslo dvě seděl Petr Vitásek. „Neměl výkonnost.“ Trenér sáhl po Karasovi, tak vznikl kvartet Kopřiva, Karas, Hanák, Jirka. „Udělali obrovskyj skok.“

Když dojeli, nemohl dojetím mluvit: „Já vděčnej, že jsem v Čechách. Jsem šťastnej a pyšnej na kluky.“ Přitom v Řecku nemusel být, každá cesta znamená potíže s vízy.

Autoři:


Nejčtenější

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze