Ústí je pro olympiádu, Praha spíš ne

olympijské hry, graf | foto: MF DNES

5 2007
Praha - Je to zajímavý paradox. Olympijské hry v Česku nejvíce chtějí obyvatelé Ústeckého kraje. Zato Pražané patří k těm, kteří se nejvíce stavějí proti. Podle průzkumu společnosti Mori ČR je pro uspořádání olympijských her 65 procent obyvatel Ústeckého kraje. V Praze, která by měla být hlavním městem her, je pro jen 32 procent lidí.

V celé republice už je jen jeden kraj, kde olympiádu odmítají více než v Praze. Tím je Karlovarsko, kde hry podporuje jen čtvrtina obyvatel.

"Pro Ústecký kraj by olympiáda znamenala přínos – zviditelnila by ho a nastartovala rozvoj," řekla autorka výzkumu Tatiana Wartuschová.

Pražané si většinou myslí, že by jim hry nepřinesly téměř nic. "Mají pocit, že další turisté už by je spíš obtěžovali," říká Wartuschová.

V průzkumu odpovídalo 500 lidí. Téměř polovina s olympiádou souhlasí.

Podle Tatiany Wartuschové z agentury Mori ČR z Čechů při této odpovědi pravděpodobně promluvil mírný patriotismus. "Je to takové to typické – my jsme Češi, my přece zvládneme všechno," hledá vysvětlení Wartuschová.

Většina lidí dokonce věří v to, že se na olympiádě "nepřiživí" a nezbohatnou různí funkcionáři a politikové. Přesně jich je 58 procent. Jenže tím důvěra v české schopnosti končí. Víc než dvě třetiny dotázaných se totiž bojí, že hry zbytečně zatíží rozpočet hlavního města, ale i celé země.

"Vnímají to zřejmě jako úspěch za příliš velkou cenu," myslí si Wartuschová, podle níž Češi nevěří ekonomickým argumentům, jimiž se ohání například pražský primátor Pavel Bém, jeden z největších propagátorů olympijských her v Praze.

Maskot? Lidé chtějí lva

Ostatně Češi příliš neschvalují ani Bémův nápad vybrat sysla jako olympijský symbol. S chráněným hlodavcem, jehož kolonie žije na místě, kde by mohl stát hlavní stadion her, souhlasila necelá dvě procenta dotázaných.

Naopak více než polovina z nich by chtěla za maskota nějakou variantu lva nebo českého lvíčka. "Sysel je pro ně jen symbolem Letňan, maximálně Prahy, zato lva vnímají jako ‚značku‘ celé České republiky," dodává socioložka.

Autoři:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Kajakář Dostál bude moci na OH v Tokiu bojovat o tři medaile

Český kajakář Josef Dostál obhájil titul na trati 500 metrů a získal čtvrté...

Kajakář Josef Dostál může na olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu pokusit vybojovat hned tři...

Kandidatura Calgary na zimní hry 2026 žije, rozhodne se v referendu

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Kandidatura Calgary na pořádání zimních olympijských her v roce 2026 stále žije. Městská rada ve...

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly
V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zvítězil výrobek Mamavis – univerzální zábal, který přináší nemocnému komfortní využití tradiční léčebné metody Vincence Priessnitze.

Najdete na iDNES.cz