Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Ústí je pro olympiádu, Praha spíš ne

olympijské hry, graf | foto: MF DNES

5 2007
Praha - Je to zajímavý paradox. Olympijské hry v Česku nejvíce chtějí obyvatelé Ústeckého kraje. Zato Pražané patří k těm, kteří se nejvíce stavějí proti. Podle průzkumu společnosti Mori ČR je pro uspořádání olympijských her 65 procent obyvatel Ústeckého kraje. V Praze, která by měla být hlavním městem her, je pro jen 32 procent lidí.

V celé republice už je jen jeden kraj, kde olympiádu odmítají více než v Praze. Tím je Karlovarsko, kde hry podporuje jen čtvrtina obyvatel.

"Pro Ústecký kraj by olympiáda znamenala přínos – zviditelnila by ho a nastartovala rozvoj," řekla autorka výzkumu Tatiana Wartuschová.

Pražané si většinou myslí, že by jim hry nepřinesly téměř nic. "Mají pocit, že další turisté už by je spíš obtěžovali," říká Wartuschová.

V průzkumu odpovídalo 500 lidí. Téměř polovina s olympiádou souhlasí.

Podle Tatiany Wartuschové z agentury Mori ČR z Čechů při této odpovědi pravděpodobně promluvil mírný patriotismus. "Je to takové to typické – my jsme Češi, my přece zvládneme všechno," hledá vysvětlení Wartuschová.

Většina lidí dokonce věří v to, že se na olympiádě "nepřiživí" a nezbohatnou různí funkcionáři a politikové. Přesně jich je 58 procent. Jenže tím důvěra v české schopnosti končí. Víc než dvě třetiny dotázaných se totiž bojí, že hry zbytečně zatíží rozpočet hlavního města, ale i celé země.

"Vnímají to zřejmě jako úspěch za příliš velkou cenu," myslí si Wartuschová, podle níž Češi nevěří ekonomickým argumentům, jimiž se ohání například pražský primátor Pavel Bém, jeden z největších propagátorů olympijských her v Praze.

Maskot? Lidé chtějí lva

Ostatně Češi příliš neschvalují ani Bémův nápad vybrat sysla jako olympijský symbol. S chráněným hlodavcem, jehož kolonie žije na místě, kde by mohl stát hlavní stadion her, souhlasila necelá dvě procenta dotázaných.

Naopak více než polovina z nich by chtěla za maskota nějakou variantu lva nebo českého lvíčka. "Sysel je pro ně jen symbolem Letňan, maximálně Prahy, zato lva vnímají jako ‚značku‘ celé České republiky," dodává socioložka.

Autoři:


Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze