Už nebudu tak nervózní, věří rychlobruslařka

31 2006
Praha - Před čtyřmi roky obsadila v Salt Lake City na trati 1500 metrů patnácté místo. Před začátkem olympijských her v Turíně věří rychlobruslařka Kateřina Novotná v mnohem lepší výsledky. "Víc se i těším a užiju si to," uvedla jednadvacetiletá závodnice na krátké dráze. Do Turína odletí devátého února.

Pomoci by jí měla skutečnost, že tentokrát prý snad nebude tak nervózní jako v roce 2002 ve Spojených státech.

"Chtěla bych zajet mnohem lépe. Jsem starší, moje výkonnost by měla být, a myslím si, že i je větší. První olympiáda byla spíše o zkušenostech," uvedla jedenadvacetiletá závodnice.

Vzhledem k trendům v rychlobruslení na krátké dráze a postupnému vyrovnávání startovního pole si je ale Novotná vědoma, že ji nečeká jednoduchý závod.

"Proti Salt Lake City se zmenšily rozdíly mezi lepšími a horšími. Proto byla i těžší kvalifikace," podotkla Novotná. Nic se nezměnilo pouze na asijské nadvládě.

Specifikem olympiády je, že rychlobruslaři bojují o sadu medailí na každé trati, zatímco na evropském i světovém šampionátu se vše hodnotí společně ve víceboji. V Turíně se tak studentka FTVS na Univerzitě Karlově v Praze nemusí bát následků, pokud jí jedna trať nevyjde.

"Při víceboji musí být všechny trati dobré. Tady, když jednu zkazíte, tolik se neděje," řekla Novotná. Na druhou stranu se celkově v závodech může objevit více sportovců. Státy, které se představí i ve štafetách, totiž mohou na jednotlivé tratě vybírat vždy z pěti rychlobruslařů.

"Někteří se mohou soustředit se danou trať," potvrdila Novotná.

To však ona sama neplánuje. Hodlá startovat na 500, 1000, 1500 i 3000 metrů. "A na všech bych chtěla bych být do patnáctého místa. Kdyby to jednou vyšlo do osmičky, bylo by to super," uvedla.

Na nedávném evropském šampionátu v Polsku se jí celkem dařilo, i proto směřuje k Turínu s optimismem. "Moje výkonnost tam byla dobrá. Všechny tratě jsem měla vyrovnané. Dokonce i pětistovka byla slušná, což mě trochu překvapilo. Uvidíme, jak to vyjde," řekla Novotná.

Svěřenkyně trenéra Jindřicha Paříka si turínské prostředí obhlédla před rokem, kdy se tam konalo ME. "Snad tam ale letos bude lepší led. Loni byl měkký. Oni se ale určitě budou snažit, aby bylo vše dokonalé," dodala Novotná, která do Turína odletí 9. února. O tři dny později ji čeká první start.

Autor:


Nejčtenější

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Prezident Novotné negratuloval. Zatím


Benátky nad Jizerou Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské...

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...Najdete na iDNES.cz