Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už před volbou jsem věděl, komu dám hlas, řekl člen MOV Železný

Jan Železný | foto: ČTK

3 2009
Komu dá svůj hlas v boji o pořadatele letní olympiády 2016, věděl už před volbou. Závěrečné prezentace čtyř kandidátů ho tak v jeho výběru neovlivnily. Jan Železný - jediný český zástupce v Mezinárodním olympijském výboru však neřekl, zda dal přednost Rio de Janeiru či Madridu. "Neprozradím to, nebylo by to dobré," uvedl bývalý oštěpař.

"Brazílie a celá Jižní Amerika dostala šanci. Byli poslední, kteří hry ještě nepořádali. Věřím, že to zvládnou a blahopřeji jim," uvedl Železný z dějiště volby v Kodani pro MF DNES.

Trojnásobný olympijský vítěz hodnotil prezentace Chicaga, Madridu, Ria a Tokia jako vyrovnané. "Byli to opravdu čtyři vyrovnaní kandidáti."

I pro něj bylo šokem vypadnutí favorizovaného Chicaga hned v úvodním kole. "Už v zákulisí se mluvilo o tom, že se může stát cokoliv."

Oštěpařský světový rekordman si myslí, že při předchozí volbě olympijského města pro rok 2012 sehrály prezentace kandidátů výraznější úlohu než letos. "Tam byly větší rozdíly mezi kandidáty. Tady si každý dopředu prostudoval a vytvořil názor. Myslím, že málokdo změnil názor na základě prezentace," dodal.

Brazilci slaví přidělení olympijských her Rio de Janeiru 2016Pelé s brazilskou vlajkou slaví přidělení olympijských her Rio de Janeiru 2016

"V mém případě to tak bylo, byl jsem rozhodnutý už předtím. Ale koho jsem volil, neprozradím. Nebylo by to dobré," uvedl třiačtyřicetiletý Železný.

Sympatický mu při volbě připadal brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva. "Zůstal sedět v místnosti a čekal na výsledek. Velmi to prožíval. Bylo vidět, že by zůstal i v případě opačného výsledku."

Stejně na něj zapůsobil i americký prezident Barack Obama, s nímž se členové MOV mohli vyfotografovat. "Já jsem ale tuto možnost nevyužil," řekl Železný.

Oštěpař závodil v Brazílii před čtrnácti lety, kdy zvítězil na mítinku v Sao Paulu. Nemyslí si, že by Brazilci nezvládli hry po sportovní stránce. "Musí ale zapracovat na snížení kriminality. Sportovci a diváci se však mají nač těšit. Rio je přeci jedno z nejkrásnějších měst na světě."

Autoři: ,


Další z rubriky

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Cenu Věry Čáslavské za zásluhy o sport žen získala lyžařka Strachová

Bývalá lyžařka Šárka Strachová s Cenou Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen...

Pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou od roku 2014 uděluje Český olympijský výbor za...Najdete na iDNES.cz