Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Už slavila zlato, gestem o něj přišla

18 2006
Praha, Turín - Ohlédla se a viděla za sebou pusto. Už nepochybovala. Ona ani nikdo jiný. Američanka Lindsay Jacobellisová se suverénně řítila pro zlatou medaili ze snowboardcrossu. Téměř jako neohrožená královna. V tu chvíli dostala bláznivý nápad: proměnit předposlední skok závodu v oslavné triumfální gesto.

Mazácky se ve vzduchu chytla za prkno, diváci zabouřili. Jenže hned vzápětí nevěřícně zahučeli. Američanka udělala osudovou chybu, možná životní.

Let neustála a spadla. Než se stačila zvednout, předjela ji Švýcarka Friedenová. Zlato bylo její. Na Jacobellisovou, úřadující mistryni světa, zbylo stříbro. A slzy.

"Vždyť všechno se zdálo tak skvělé, jsem rozrušená. Je to frustrující, protože jsem tomuto úspěchu podřídila všechno," přiznala pro agenturu Reuters dvacetiletá závodnice, největší favoritka olympijského klání.

Stačilo udržet emoce a zvítězila by. Jacobellisová však chtěla suverénní jízdě dodat  majestátnost. A krutě za to zaplatila.

Přitom už v tréninku se jí tenhle trik nedařil. "Měla jsem s ním problémy celý den. Chycení prkna ve vzduchu pomáhá stabilizovat let, ale nějak to nefungovalo," řekla. 

Když spadla, její trenér kroutil hlavou. Pak raději tvář skryl v dlaních. Vidět v cíli slavit Švýcarku bylo nad jeho síly. "Já s tím žádný problém nemám," uvedla vítězka.

ZTRATILA ZLATO. Americká snowboardistka Lindsey Jacobellisová při vítězném gestu upadla.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze