Uzrál čas pro Doseděla olympionika

30 2000
P r a h a - Nikdy nešel s tenisovým davem. Ctislav Doseděl je dříč z ústraní, který se do špičky postupně propracoval a promyslel. Na struny rakety si maluje rozesmátý obličej, aby měl dobrou náladu, zahrál si léčitele Priessnitze v dokumentárním filmu, dal se na přísné vegetariánství. Jaký div, že se vymyká i šabloně olympionika, když na své první hry zamíří až jako třicetiletý. Po dvanácti letech profikariéry.

"Nemyslím, že je to pozdě. U mě spíš tak akorát," uvažuje tenisový dělník, který na světových turnajích vystupuje pod jednodušším jménem Sláva. "Jsem vyzrálý a mám zkušenosti. Dřív jsem se na olympiádu nedostal, protože byli lepší hráči než já. Láká mě, že olympiáda je sice reprezentace, ale přece jen jde o úspěch jednotlivce a nesváže mě pocit odpovědnosti za tým."

Prestiž olympijského tenisu má sice k té grandslamové daleko asi stejně jako Doseděl z rodného Přerova do Sydney, přesto 55. hráč žebříčku ATP Tour vidí v olympijském turnaji vrchol roku.

"Vždycky jsem hledal jinou, novou motivaci a teď ji mám v olympiádě," vysvětluje Doseděl, který Sydney podřídil celou sezonu. "Snažil jsem se nehrát tolik turnajů jako jindy, abych nebyl vyšťavený, a hodně jsem regeneroval. Proto se pořád cítím na tenis nadržený, což v tomhle období roku u mě jinak už nebývá."

Snad je dobrým znamením, že držitel tří turnajových titulů z okruhu ATP Tour - všechny má z antuky - zažil letos pouze jedno uspokojivé stadium zrovna v Austrálii. Právě v Sydney, na nových olympijských dvorcích v Homebush Bay, postoupil v lednu na turnaji ATP Tour do čtvrtfinále a nato při Australian Open v Melbourne šel do osmifinále.

"Pak už to byl slabší průměr," konstatuje Doseděl nad brzkými turnajovými konci. Možná se šetřil zase až pro Sydney.

Austrálii tenisté milují. Při tamějších turnajích velebí teplo, příjemné lidi, komfort, krásnou přírodu. V tom se Doseděl neliší.

"Jsem si jist, že olympijská vesnice a vůbec všechno bude skvělé. Australané jsou perfektní hostitelé. Pokud něco dělají, stojí to za to," myslí si světoběžník. "Kurty se mi líbily, i když je to taková větrná hůrka. Jen kdyby okolní stromy od ledna aspoň trochu povyrostly. Areál ale leží blízko olympijské vesnice a mají tam férový tvrdý povrch Rebound Ace, který mi vyhovuje. Ani mi nevadí, že se nebude hrát na antuce."

Jediné, co Doseděla děsí, je úmorná cesta, na kterou se vydá z Vídně 12. září, týden před turnajem. "Nerad létám," přiznává. "Dva dny před odletem nespím, abych pak usnul v letadle. A první dva dny po přistání jsou nejhorší. Dokonce přemýšlím, jestli zkraje příštího roku nevynechám australské turnaje, když se tam letos musím trmácet dvakrát."

Do Sydney bere Doseděl svého trenéra Tomáše Krupu. Manželka a roční syn zůstanou doma. "Nejezdím na turnaje sám. Potřebuju blízkou osobu. Už ani nepamatuju, kdy jsem byl naposledy někde bez doprovodu," říká hráč.

Tenisté dostanou poprvé za olympijský turnaj body do světového žebříčku. "Ty se hodí pořád," glosuje Doseděl a chválí také, že se v Sydney, pro tenis výjimečně, nehraje o peníze. "Možná bude menší stres," přidává.

O prémii milion korun, vypsané národním olympijským výborem za zlatou medaili, ale Doseděl ví. "Jakákoli medaile by byla neskutečná," zasní se.

Autor:

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Najdete na iDNES.cz