Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Aténách budou také čeští rozhodčí

30 2004
Atény - Olympiády v Aténách se kromě českých sportovců zúčastní také šestnáct rozhodčích a tři techničtí delegáti, které na hry vybraly jednotlivé mezinárodní federace. Rekordmanem je František Janda, jenž bude v Řecku rozhodovat hned ve dvou sportech. Jeho disciplínou je šerm, a proto dostal nabídku asistovat u toho sportu také v moderním pětiboji.

"Je to mimořádně prestižní záležitost a přirozeně si toho moc cením," uvedl Janda.

Jeho snem je podobně jako u sportovců řídit finále. A má velkou šanci, že by se mu to mohlo splnit. "Naši se nekvalifikovali a bude potřeba někdo nezávislý. Němec nemůže pískat, když bude mít svého borce ve finále. Je o to ale boj," uvedl Janda.

Nejvíce zástupců má Česká republika v badmintonu. Hráči Janu Fröhlichovi unikl o dvě místa olympijský turnaj, v kterém bude hlavním rozhodčím Mojmír Hnilica, jeho manželka Světlana a Jana Honnerová budou 'pískat' na lajnách.

Umpirových rozhodčích jede do Atén z Evropy jen deset. "Bylo těžké se tam dostat, je za tím deset let práce a mezinárodní licence," řekl Hnilica.

Hnilica by na rozdíl od šermíře Jandy nechtěl rozhodovat finále. Jeho důvodem není obava, že by si na to netroufl. Loni řídil před deseti tisíci diváky zápas na MS družstev.

"Nic horšího a důležitějšího mě už nemohlo potkat, ale zvládl jsem to," ulevil si s tím, že olympijské finále by si raději užil jako divák.

Sledovat míč nad vysokou sítí bude v šestkovém volejbalu Karin Záhorcová, která loni mimo jiné působila v roli asistentky finále mistrovství Evropy žen.

"Beru to jako sportovní ocenění," řekla svazovému časopisu bývalá nahrávačka libereckého klubu.

Fotbalovou rozhodčí Dagmar Damkovou vybrala komise FIFA jako jednu ze čtyř Evropanek, které budou jako hlavní řídit ženský turnaj. "Je to vrchol mé kariéry," řekla Damková v květnu. V tenisovém turnaji budou na čarách sledovat dopady míčů Kateřina Dymanusová a Lucie Nevšímalová.

Jediným zástupcem v atletice bude v chodecké soutěži Miloslav Lapka. U veslařského kanálu bude sedět Arnošt Poisl, zápasnickým sudím je Václav Čedroň. Body v synchronizovaném plavání bude přidělovat Yvona Králíková a za skoky do vody Hana Novotná.

Fauly ve vodním pólu bude posuzovat Pavel Rezek, správné projetí branek vodními slalomáři budou hlídat Luděk Roleček, Libuše Rolečková. 

Rozhodčí se na olympiádu dostanou díky svým kvalitám. "Prostě to musejí umět," řekl Janda.

Upozornil ale, že i mezi sudími v Aténách budou někteří, kteří fakticky nejsou schopni splnit náročné požadavky. Na olympiádu se ale dostali proto, aby na ní byly zastoupeny všechny kontinenty. "Jsou rozhodčí, u kterých stoprocentně víte, že si nezapískají, protože by je závodníci zabili," uvedl s trochou nadsázky Janda.

Nejvyšší funkci bude v softbalu plnit v Pavel Prachař. Jako místopředseda mezinárodní federace se stal šéfem technických delegátů. "Hlídat budu od rána do večera prakticky všechno," řekl Prachař.

Členem mezinárodní vzpěračské komise je Jaromír Vítek a k jeho pravomocím patří třeba možnost změnit výrok rozhodčího. Házenkářským delegátem je František Táborský.

Rozhodčí ČR v Aténách:
Atletika:
Miloslav Lapka (chůze).
Badminton: Mojmír Hnilica (hlavní rozhodčí), Světlana Hnilicová, Jana Honnerová (obě čárové rozhodčí).
Fotbal (ženy): Dagmar Damková (hlavní rozhodčí).
Kanoistika (slalom): Luděk Roleček, Libuše Rolečková.
Plavání: Yvona Králíková (synchronizované plavání), Hana Novotná (skoky do vody).
Šerm (včetně při moderním pětiboji): František Janda.
Tenis: Kateřina Dymanusová, Lucie Nevšímalová (obě čárové rozhodčí).
Veslování: Arnošt Poisl.
Vodní polo: Pavel Rezek.
Volejbal: Karin Záhorcová.
Zápas: Václav Čedroň.
 
Delegáti ČR v Aténách:
Házená: František Táborský.
Softball: Pavel Prachař (vedoucí technický delegát).
Vzpírání: Jaromír Vítek (člen mezinárodní jury).

Autoři: ,


Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...Najdete na iDNES.cz