Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

V Aténách se už jezdí ve zvláštním pruhu

1 2004
Atény - Atéňané mají od nedělního rána ještě o něco komplikovanější možnost cestovat ulicemi města než obvykle. V platnost totiž vstoupila omezení, která vyhrazují pro potřeby účastníků olympijských her levý jízdní pruh všech důležitých komunikací. Pravý je zase určen pro hromadnou dopravu a obyvatelům města tak zůstal k dispozici jen střední pás.

Omezení platí vždy od půl sedmé ráno do půlnoci. Ve dnech, kdy bude v Aténách zahajovací a závěrečný ceremoniál her, budou pruhy vyhrazeny až do druhé hodiny ranní.

Od pondělka navíc nesmí žádné auto bez speciálního povolení vjet nebo parkovat v blízkosti olympijských parkovišť.

Na dodržování nařízení bude dohlížet více než 2200 policistů, k dispozici budou mít i helikoptéry s kamerami. Za nerespektování vymezeného olympijského pruhu hrozí pokuta přes 180 dolarů a až rok vězení. Ti, kteří použijí část silnice určenou pro prostředky hromadné dopravy, zaplatí 200 dolarů.

Vláda kvůli chystaným dopravním omezením zahájila před několika dny kampaň, v níž vyzývá všechny občany, aby v době olympijských her nechali svá auta doma a k cestám po Aténách využívali městskou dopravu. Snaží se tak omezit očekávané dopravní zácpy.

Veřejnou dopravu v Aténách začátkem července rozšířila nová tramvajová linka, která bude fungovat nepřetržitě. Prodloužena byla i trasa metra a spoje na příměstských vlakových tratích byly posíleny, čímž se zlepšila dostupnost mezinárodního letiště.

Navíc mohou návštěvníci řecké metropole použít k cestování síť autobusových a trolejbusových linek.

Na aténských komunikacích už fungují zvláštní pruhy pro účastníky her.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze