Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Aténách zažehli olympijskou pochodeň

25 2004
Atény - Olympijský oheň pro letní hry v Aténách vzplál dnes ve starobylé řecké Olympii. Kvůli nepřízni počasí se plameny podařilo slunečními paprsky zažehnout až s více než půlhodinovým zpožděním. Pochodeň vzplála v 11:38 středoevropského času a jako první běžec štafety s ní na 142 dní dlouhou pouť vyrazil řecký oštěpař Konstantinos Gatsiudis.

Thalie Prokopiuová v roli kněžky žádala boha slunce Apollóna o světlo. "Sešli nám své paprsky k zapálení pochodně pro Atény," odříkávala modlitbu mezi ruinami v bájné Olympii, kde se před 2780 lety zrodila olympijská myšlenka.

Nakonec byla vyslyšena a zvedla pochodeň k nebi. 

V roce 1896 byly olympijské hry obnoveny a letos změří síly sportovní výkvět světa v Aténách od 13. do 29. srpna. Pochodeň nakonec od paprsků odražených vyleštěným ocelovým vypouklým zrcadlem vzplála. Jako první běžec štafety s ní na 142 dní dlouhou pouť po všech kontinentech s výjimkou Antarktidy vyrazil řecký oštěpař Konstantinos Gatsiudis.

Po něm oheň převzal ruský plavec Alexander Popov. "Dělám to poprvé a hned v Řecku, v srdci olympijských her. Je to velká pocta," byl Popov nadšen. "V Olympii všechno začalo a dnes vše začíná pro Atény 2004," řekl na ceremoniálu předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

"Co lepšího může reprezentovat olympijské hry než celosvětová olympijská štafeta. Ať už dnes žijeme v bohaté nebo chudé zemi, oheň nás všechny spojuje," uvedl Rogge.

Zapálení olympijské pochodně netrpělivě přihlíželo 18 tisícovek diváků. "Olympijský oheň byl znovuzrozen, aby svým světlem ozářil celý svět. Na tento den jsme všichni netrpělivě čekali," řekla šéfka organizačního výboru aténských her Janna Angelopulosová-Daskalakiová.

Pochodeň při cestě, která přijde sponzory na 30 milionů dolarů, urazí více než 78.000 km a ponese ji přes 10.000 běžců. Mezi nimi není žádný oficiální český zástupce. Každý z nich ve štafetě urazí 400 metrů. Kdo by si chtěl pochodeň navrženou v podobě olivových ratolestí ponechat na památku, zaplatí 300 eur. 

Olympijský oheň pocestuje vzduchem, po moři, vozit ji budou automobily, vrtulníky, ale také cyklisté, motocyklisté a v neposlední řadě i vozíčkáři. V Dillí se pochodeň projede na slonovi, v Káhiře ji čeká transport na velbloudu. České republice se těsně vyhne. Blízko bude například 29. června v Mnichově a o den později Berlíně.

Z Olympie bude nyní pochodeň putovat sedm dnů po jižním Řecku a poté bude hořet u mramorového Panaténského stadionu, kde se konaly první novodobé olympijské hry. Na cestu kolem světa se vydá 4. června, kdy zamíří do Austrálie. "Je to nejzajímavější a nejfantastičtější cesta, jakou jsme kdy organizovali," řekl Denis Oswald, zástupce MOV zodpovědný za přípravu cesty pochodně.

Mezi dalšími běžci s pochodní krátce po jejím zapálení byl ve čtvrtek olympijský vítěz a světový rekordman ve skoku o tyči Sergej Bubka. Pochodeň nesl už potřetí v kariéře. "Předtím jsem běžel v Sydney a Salt Lake City. Jsem šťastný, že mohu být přítomen na tomto historickým místě, v antické Olympii," řekl Bubka.

Poprvé v historii se olympijský oheň vrátí po putování světem tam, odkud vyrazil - tradice s pochodní se totiž drží teprve od roku 1936, kdy s ideou přišel německý olympionik Carl Diem. Tehdy cestou do Berlína běžela štafeta i přes území tehdejšího Československa.

Do Řecka dorazí pochodeň zpět 9. července a po cestě všemi 54 prefekturami od ní 13. srpna vzplane plamen na Olympijském stadionu v Aténách. Jméno posledního běžce, kterému bude čestná funkce svěřena, pořadatelé úzkostlivě tají.

Zapálení pochodně v Olympii provázela přísná bezpečnostní opatření. Poprvé v historii museli návštěvníci slavnostni projít detektory kovu a nesměli u sebe mít ostré předměty. V blízkosti se pohybovala protiteroristická jednotka, hlídací psi a policie byla k vidění i v okolí idylického prostředí antického stadionu.

Herečka Thalie Prokopiuová v roli kněžky bohyně Héry s olympijským ohněm před chrámem v antické Olympii.

Herečka Thalie Prokopiuová v roli kněžky bohyně Héry při ceremoniálu před chrámem v antické Olympii.

Herečka Thalie Prokopiuová v roli kněžky bohyně Héry s olympijským ohněm obklopená dalšími ženami před chrámem v antické Olympii.

Plameny olypijské pochodně se herečce představující kněžku bohyně Héry podařilo kvůli nepřízni počasí zažehnout od paprsků slunce s více než půlhodinovým zpožděním.

Herečka Thalie Prokopiuová v roli kněžky bohyně Héry zapaluje olympijský oheň před chrámem v antické Olympii.

Autoři: ,


Další z rubriky

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...Najdete na iDNES.cz