Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V bazénu padlo pět světových rekordů

16 2000
S y d n e y - Hned pět světových rekordů padlo v dnešním prvním finálovém bloku plaveckých soutěží na olympijských hrách v Sydney, přestože na programu byly jen čtyři finále. První zlato a rekordní zápis vylovila z bazénu osmnáctiletá Jana Kločkovová na dlouhé polohovce, chvíli na to rozjásal tribuny světovým rekordem na kraulařské čtyřstovce domácí Ian Thorpe. Světová maxima zaplavaly také vítězové obou štafet na 4x100 metrů, v té mužské byl navíc "světový" na prvním úseku Australan Michael Klim.

Osmnáctiletá Kločkovová dohmátla ve finále polohové čtyřstovky v čase 4:33,59 a vymazala tak tři roky starý rekordní zápis Číňanky Jen Čchen o 1,2 sekundy. Ukrajinská reprezentantka, letošní mistryně Evropy z Helsinek a stříbrná medailistka z mistrovství světa v roce 1998 v Perthu, předvedla podobný výkon jako Thorpe, vedla od začátku až do konce.

K radosti 17 500 diváků v Aquatic Centre se v druhém finále o další rekord postaral domácí kraulař Thorpe, který na čtyřstovce dohmátl v čase 3:40,59. Své vlastní letošní maximum ze Sydney překonal o 74 setin sekundy. Hned po dohmatu se podíval na výsledkovou tabuli a s díky zvedl ruce nad hlavu. Oděn do plavek, které zakrývaly celé jeho tělo kromě dlaní, chodidel a hlavy, vedl od úvodního tempa a dlouhými záběry nedal nikomu šanci.

Jeho triumf sledovali také dcera amerického prezidenta Chelsea Clintonová či domácí golfista Greg Norman. "Moc jsem chtěl vyhrát zlatou medaili před domácím publikem," pravil Thorpe, který vytvořil olympijský rekord již v dopolední rozplavbě. "Světový rekord je bonus," dodal.

Poté, co mezi osmičku nejlepších na 100 metrů postoupil také český prsař Daniel Málek, triumfovala v třetím finále americká štafeta na 4x100 metrů volně ve složení Amy Van Dykenová, Dara Torresová, Courtney Shealyová a Jenny Thompsonová, která získala již šestou zlatou medaili z olympijských her, tentokrát v rekordním čase 3:36,61. Dosavadní světové maximum držely z mistrovství světa v Římě v roce 1994 Číňanky, které tehdy dohmátly v čase 3:37,91 minuty.

Při posledním závodu se měnily tabulky dokonce dvakrát. Hned na prvním úseku štafety šokoval kraulař Michael Klim, jenž pokořil světové maximum na 100 metrů volně časem 48,18 sekundy, a o poslední zápis do historie se postarali domácí reprezentanti, kteří doplavali na trati 4x100 metrů volný způsob v čase 3:13,67 minuty. Klim vymazal z tabulek famózního ruského reprezentanta Alexandra Popova, jenž byl v roce 1994 v Monte Carlu o tři setiny pomalejší.

"Určitě jsem neplaval na rekord, jen jsem se snažil co nejlépe rozjet štafetu pro své kolegy. Na výbornou se mi ale povedl start," nechal se po závodě slyšet Klim. "Jsem pyšný na to, že jsem Australan. Zapsali jsme se do historie," pravil. Čtveřice Klim, Chris Fydler, Ashley Callus a Ian Thorpe byla o 1,44 sekundy rychlejší než Američané v Atlantě v roce 1995. O evropský rekord se postaral Ital Massimiliano Rosolino, který skončil na dlouhé polohovce časem 3:43,40 druhý. Dosavadní maximum Jevgenije Sadového z roku 1992 pokořil o 1,6 sekundy.

Autor:


Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...Najdete na iDNES.cz