Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V cestě dnes stojí Kuvajt

15 2000
B r i s b a n e (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Možná ten nejdůležitější zápas, který kdy hráli za olympijský výběr, se přiblížil pro české fotbalisty. Musí porazit Kuvajt, aby se chytili dráhy, která vede do čtvrtfinále. Zápas se hraje od 11 hodin středoevropského času. "Jde o všechno, když prohrajeme, tak balíme a jedeme domů. To se nesmí stát," konstatuje Marek Jankulovski.

Po Kuvajtu čeká fotbalisty ještě v úterý Kamerun, s jedním bodem za úvodní remízu s USA by se však nedalo reálně myslet na postup. Kuvajt nelze podceňovat. Reprezentace s ním zažila nepříjemnosti: remízu 0:0 na olympiádě 1980 v Moskvě a hanebný zápas 1:1 při mistrovství světa ve Španělsku 1982. Minimálně to by mělo být pro hráče výstrahou, jak také mohou dopadnout.

Podle sázkových kanceláří je Kuvajt druhý největší outsider turnaje, ale Dušan Uhrin, český trenér, který v Kuvajtu trénuje národní mužstvo, tvrdí, že jde o nejlepší tým, jaký mohl vzniknout. "Už dva a půl měsíce jsou hráči spolu. Projeli soustředění po Anglii, Nizozemsku a Itálii," tvrdí.

Uhrina se nikdo neptal, kolik hráčů z prvního mužstva může oželet kvůli olympiádě, nevznikly žádné tahanice o nominaci jako v Česku. Vzali mu z reprezentace osm nejlepších, i když se Uhrinovo mužstvo připravuje na ceněné Asijské hry. "Šejkové rozhodli, v olympiádě vidí velkou prestiž, jsou hrdí na svůj národ a chtějí ukázat celému světu, jak jsou dobří. Olympionici měli ve všem přednost," říká Uhrin.

Na olympiádu vypravil Kuvajt téměř sto lidí, polovinu z toho tvoří fotbalová výprava. Takovou váhu přikládá turnaji ropné království. Hvězdou mužstva je útočník Bashar Abdullah, podle Uhrina nebezpečný dravec.

Český tým se teprve dostává do ideálního rozpoložení, včera spali hráči skoro až do oběda. Dospávali únavu po složitých přesunech. Trenér Brückner měl individuální pohovory s hráči, snažil se je nažhavit. "Jde nám o krk," řekl Libor Sionko. "Jak budeme hrát? To neřeknu, tady mají uši i tribuny, nechci nic vyzradit," uvedl trenér Karel Brückner krátce po večerním tréninku. Dořekl větu a hned se podíval kolem sebe, jestli ho neposlouchá někdo, koho nezná.

Český tým možná nastoupí v sestavě: Drobný - L. Došek, Petrouš, Lengyel, Týce - Sionko, Polák, Ujfaluši, Jankulovski - Heinz, Baroš.

Prohlédněte si  tabulky skupin

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...Najdete na iDNES.cz