Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

V Chicagu narůstá zájem o OH 2016

1 2007
Chicago - K vážným kandidátům na pořádání letních olympijských her v roce 2016, a tedy i k soupeřům Prahy, patří americké Chicago. Město začíná naplno žít zájmem o hry. Na hotelech vlají prapory s pěti olympijskými kruhy, v ulicích se objevují informační stánky. "První, co je potřeba, je podpora veřejnosti a podnikatelských kruhů," říká chicagský starosta Richard Daley.

Rozhodnutí o olympijském městě padne v říjnu 2009 na zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Kodani.

"Nejdůležitější otázkou je, kolik to bude stát a jak snížit náklady," říká starosta. Prozatímní odhady hovoří o pěti miliardách dolarů, tedy asi 105 miliardách korun. Jen nová olympijská vesnice má přijít na 1,1 miliardy dolarů (přes 23 miliard korun) a dočasný olympijský stadion pro 80.000 diváků na dalších 366 milionů dolarů (asi 7,7 miliardy korun).

Podle starosty má ovšem Chicago proti jiným zájemcům o LOH 2016 výhodu v tom, že řadu nezbytných zařízení už má postavenu. Patří mezi ně především dopravní infrastruktura, tedy dálnice, ulice, železniční tratě, příměstská doprava i dvě mezinárodní letiště.

Bezmála 90 procent sportovců by se na své stadiony mělo dostat do 15 minut. K dispozici jsou už i některá sportoviště a hotelová kapacita utěšeně roste.

Daley si pochvaluje, že myšlenka na uspořádání olympiády má v Chicagu širokou podporu. "Naši lidé to skutečně chtějí. Průzkumy hovoří o více než 70 procentech ve prospěch pořádání her. Zejména mládež je pro," řekl v Chicagu.

Podpora veřejnosti na uspořádání OH v Praze je naproti tomu podle pražského primátora Pavla Béma "tak půl na půl". Při návštěvě Chicaga v závěru tohoto týdne se Bém věnoval i olympijskému tématu.

"Hodně jsem si všímal, jak se Chicago připravuje. Má obrovskou výhodu, že před ním nestojí žádné klíčové infrastrukturní stavby jako před námi," poznamenal.

Bém předpokládá, že pokud Chicago uspěje, uspořádá jinou olympiádu než Praha. "Chicago je velké americké město, Praha je jedinečný historický skvost evropské architektury. Hry, pokud v ní budou, budou muset být komorní, budou mít jiný charakter než v Americe a Chicagu," řekl primátor.

Před Prahou stojí především úkol vybudovat stavby městské infrastruktury. "Jedním z rozhodujících důvodů, proč jsem takovým stoupencem pořádání olympiády v Praze, je především skutečnost, že Praha potřebuje v co nejrychlejší, nejkratší době dobudovat městskou dopravní infrastrukturu, která je nejméně 20 let pozadu," uvedl Bém.

Praha to ovšem není schopná udělat sama. "Je potřeba kombinace městských, státních a evropských zdrojů. K tomu může olympiáda jako téma velmi posloužit," věří primátor.

"Jsem přesvědčen, že i v Praze se ve finále významná část veřejnosti přikloní na stranu olympijského projektu. Možná právě z těchto důvodů," konstatoval Bém.

Souboje s Chicagem se příliš neobává. "Olympiáda v Evropě se většinou střídá s jinými světadíly, takže si naše města nebudou konkurovat," řekl v patrné narážce na to, že v roce 2012 budou LOH v Londýně, tedy v Evropě, a podle tohoto principu by se následující hry měly konat na jiném kontinentu. Nepřímo tak naznačil, že větší šance na úspěch by Praha mohla mít s letní olympiádou v roce 2020.

"Chicagu bude olympiáda slušet stejně jako Praze," prohlásil primátor.

Pořádáním olympijských her bylo Chicago pověřeno už na počátku olympijského hnutí. V roce 1901 ho vybral MOV jako místo konání her 1904, nakonec byla ale olympiáda přesunuta do St. Louis, aby se konala zároveň se světovou výstavou.

Neúspěšně pak Chicago kandidovalo na uspořádání LOH v letech 1952 a 1956.

Vedle Prahy a Chicaga projevily zájem o pořádání LOH v roce 2016 také Tokio, Rio de Janeiro, Madrid, Řím, Ázerbájdžán a Katar.

Takto by měl vypadat Olympijský stadion v Chicagu.

Autor:


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze