Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Číně se rodí monstrózní olympiáda

  7:00
Po trase starodávné Hedvábné cesty se vydá v roce 2008 štafeta s olympijským ohněm. Poprvé vystoupá také na Mount Everest, střechu světa. Až dospěje do Pekingu, dosáhne i olympijský gigantismus vrcholu. Okázalejší hry už nikdo nikdy neuvidí. Ale za jakou cenu?

"Tak monumentální jako v Pekingu to nikdy víc nebude," říkal mi Otto Jelinek, který při volbách dějiště her 2008 patřil do štábu poraženého Toronta.

"Čínští vůdci si usmysleli: My budeme mít tu největší, nejhezčí a nejdražší olympiádu. A jelikož v Číně existuje jediná politická strana, udělá pro to cokoliv."

A teď jsem tady. V metropoli, kde žije 15 milionů lidí, kteří jezdí na 8 milionech kol, ve 3 milionech aut, se 700 tisíci taxíky. Ruxia Li, čínská manželka českého diplomata, mi říká: "V novinách píší, že všichni se tu na hry těší."

Skutečně všichni? "Jsem skeptický vůči celonárodnímu nadšení pro hry. Ale kde jinde, když ne v Číně, bychom ho měli nalézt? Ano, do značné míry tu je," připouští český konzul Petr Spáčil.

Od opiových válek v 19. století svíral Číňany pocit křivdy, že jim celý svět ubližuje. V písni složené na počest her i proto zpívají: "Dřív nás označovali za chorého muže Asie, teď jsme mocnou zemí. Olympiáda ukáže světu, co umíme."

Národní stadion alias Ptačí hnízdo pojme 91 tisíc diváků. "Jeho elipsovitý tvar umocní v lidech pocit nadšení," říká architekt Liu Liu. Hned vedle roste plavecká hala Modrá kostka, pokrytá ultramoderní umělou hmotou. "Prosím, sáhněte si na ni," říká zdejší šéf Ťi Sink-čeng.

Zvláštní vjem. Hmota je pružná a pevná zároveň, průsvitná, a přesto s funkcí slunečních brýlí.

Změna scény. Severovýchod Pekingu. Tribuny veslařského kanálu měří přes kilometr. Nejvíc na světě.

Další střih. Jihozápad města. Proč by měla basketbalová hala nabídnout jedno hřiště s tribunami pro 17 tisíc diváků? Na nižších podlažích se staví dalších sedm. Tréninkových.

Copak u vás není cenzura?

Policejní vozy prorážejí v dopravní zácpě cestu autobusům se 320 zahraničními novináři. Organizátoři her nás sem sezvali na první Světové olympijské fórum. "Takže: tady bude hlavní sál, O. K.?" spustí v budoucím tiskovém středisku dáma jménem Čao a ukazovátkem šmejdí po plánu stavby.

"Tamhle stavíme pětihvězdičkový hotel, O. K.? A tady bude jídelna, O. K.? Je to O. K.? Jasné? Tak O. K., že jste O. K." Všichni ti – řečeno čínskou mluvou – pomocníci na nižším stupni řízení her jsou milí, ochotní, usměvaví.

Vnímám, jak pro "svou" olympiádu žijí. Kdyby šlo jen o ně, napíšu hned: Čína určitě uspořádá báječné hry. Jenže to nemohu. Zatím.

Voják lidové armády střeží turniket u vchodu do supermarketu. Jiný vartuje v podjezdu metra. Další křižuje svůj revír na náměstí Nebeského klidu. Když dojde k čáře nakreslené na asfaltu, sám si zavelí a udělá čelem vzad, v obličeji strnulý výraz.

Čína je vojenský stát. S armádou čítající 2,3 milionu hlav, na kterou ročně vydává 90 miliard dolarů.

Cenzura. Odposlechy. Skrytý dohled.

Političtí vězni. To vše je v někdejší říši středu běžné. Obrázek idyly kolem pěti kruhů se rozplývá.

Vstupujeme na jiné předolympijské kolbiště. Tady se nikdo nechlubí stavebními kolosy. Tady se válčí.

Slovy. V zákulisí.

Jak? Nejdřív dovolte vsuvku na dokreslení situace. Čínská tlumočnice se mě při obědě s údivem ptá: "Copak u vás není cenzura tisku? A internet je volně přístupný?" Zaskočí ji informace, že v Česku se o vládu střídá více stran. Pojem volební pat není schopná pochopit. Nad "pouhými" deseti procenty komunistů kroutí hlavou.

Znovu si připomínám: Jsi v zemi, kde se myšlení lidí vymyká obvyklým měřítkům. Kde k internetu má přístup jen každý desátý občan. Kde je do řady oblastí cizincům vstup zakázán.

"Požadujeme v Pekingu 2008 stejná práva jako jinde," vytáhla do boje světová média. Liu Čchi, prezident organizačního výboru her, po vleklých jednáních uchopil mikrofon a sdělil: "My umíme naslouchat. Kvůli olympiádě přijme Čína od roku 2007 nová opatření pro práci médií."

Což pro zahraniční novináře například znamená: necenzurovaný internet. Možnost cestovat po celé zemi. Povolené rozhovory s čínskými sportovci – ale jen pokud o ně zažádáte tři týdny dopředu. Možnost žádat o povolení k filmování kulturních památek.

Londýnská organizace Amnesty International jde do boje s ještě tvrdším arzenálem zbraní. "Čínská strana nedodržela slib, že před olympijskými hrami zlepší situaci v zemi, co se týče lidských práv," napsala před týdnem v dopise Mezinárodnímu olympijskému výboru.

Následoval dlouhý seznam obvinění. Včetně pokračujících trestů smrti a odebírání orgánů k transplantaci od popravených vězňů.

Činovníci Amnesty vyprávějí příběhy Je Kuo-čua a Čchi Či-ťunga, kteří uspořádali protestní akci proti vystěhování z oblasti příštích olympijských sportovišť: Čchi byl uvězněn na 51 dní a přišel o licenci ke svému malému obchodu. Je Kuo-čua mučili ve vězení elektrickými šoky.

"Za poslední tři roky dochází k největším perzekucím čínského disentu od událostí na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. To vše v rámci akce Vymetání města před olympiádou. Dostaňte pekingské vůdce pod tlak," žádá Amnesty od šéfů MOV. Čínská vláda označuje stížnost za bezpředmětnou...

Podle agentury AP je Peking rozhodnut držet během her pod zámkem mentálně nemocné a vystěhovat milion dělníků, kteří sem migrují z venkova a živoří na hranici bídy.

Čou Ťi-dung, ředitel městského legislativního úřadu, kontruje: "Nic takového není rozhodnuto."

Kdo bude mít pravdu?

Rekordy: parky i maskoti

"Mrzí mě, že prší. Dnes neuděláte dobré fotky. Ale aspoň nebude takové vedro jako včera," říká naše průvodkyně Čou Wei-wei.

I pekingské hry mají rub a líc. Nezaměstnaným starousedlíkům, kteří se shlukují u stařičkého Maova Stadionu pracujících (jaká to ironie), poskytnou šanci. Přibude 430 tisíc pracovních míst. Ekonomice v zemi dají obří impulz.

Domácí sponzoři her si berou za příklad korejský Samsung. Toho olympiáda v Soulu 1988 proměnila z neznámé firmy na giganta. Bank of China chce her využít ke vstupu na burzu.

Metropole se znečištěným vzduchem se aspoň na kratičkou chvíli nadechne.

"Nevidíme v centru dál než na půl míle. Všude je smog," stěžuje si nejen Chris Rudge, ředitel Kanadského olympijského výboru. A všemocní organizátoři plánují: Po dobu soutěží odstavíme největší továrny.

Dopravnímu chaosu uleví nové linky metra, dálnice, rychlodráha. "Číňané se budou velmi snažit," říká konzul Spáčil. "Možná občas zazmatkují, ale vše budou mít několikrát pojištěné." A naklonované.

Olympijských parků pro relaxaci návštěvníků bylo v Pekingu vymezeno čtrnáct. Dřív býval v pořadatelských městech vždy jeden.

I maskotů her je pět. Dosavadní rekord drželo Sydney se třemi. Ty pekingské tvoří postavičky v barvách olympijských kruhů – modrá ryba Pejpej, černá panda Ťingťing, žlutá antilopa Jingjing, zelená vlaštovka Nini a červený ohýnek Chuanchuan.

Spojte první slabiky jejich jmen a vyjde v čínštině heslo: "Peking vás vítá." Mají přijet tři miliony diváků.

8. 8. 2008 v 8 hodin večer a 8 minut hry začnou. Osm se čínsky řekne pa. Čína věří, že právě číslo "pa" přinese jejich hrám "ping". Štěstí.

OLYMPIJSKÁ ČASOMÍRA. Hodiny na náměstí Nebeského klidu odpočítávají dny, hodiny a minuty zbývající do zahájení her. 8. srpna 2008 vzplane oheň.

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Rusové křičí: Ponižují nás. V Putinově říši sílí výzvy k bojkotu olympiády

12. dubna 2024

Premium Měli bychom se vykašlat na jejich olympiádu. Nenechme se Západem ponižovat. Takové názory zaznívají...

V Olympii zapálili oheň pro Paříž. Obešli se i bez pomoci boha Slunce

16. dubna 2024  10:25,  aktualizováno  12:03

Zatažená obloha sice znemožnila, aby olympijskou pochodeň zapálily přímo sluneční paprsky, to však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojkot olympiády ne, ale... Ruská diplomatická chytristika očima Žantovského

17. dubna 2024

Premium Byl mluvčím prezidenta Václava Havla a velvyslancem v USA, ve Velké Británii a v Izraeli. V...

Dream Team pro Paříž je na světě. Durant chce čtvrté zlato, Curry i Leonard první

17. dubna 2024  18:34

LeBron James, Stephen Curry a Kevin Durant povedou na olympijském turnaji v Paříži hvězdný americký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šéf cyklistiky: Odměny pro atlety? V rozporu s olympijskou myšlenkou

19. dubna 2024  9:53,  aktualizováno  14:25

Předseda Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient nesouhlasí s rozhodnutím Světové atletiky...

Obavy z akcí teroristů a Rusů. Hry v Paříži ohlídají i stovky tajných agentů

19. dubna 2024  15:40

Zdálo se to jako velmi atraktivní nápad, když s ním organizátoři her v Paříži přišli poprvé:...

Šéf cyklistiky: Odměny pro atlety? V rozporu s olympijskou myšlenkou

19. dubna 2024  9:53,  aktualizováno  14:25

Předseda Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient nesouhlasí s rozhodnutím Světové atletiky...

Dream Team pro Paříž je na světě. Durant chce čtvrté zlato, Curry i Leonard první

17. dubna 2024  18:34

LeBron James, Stephen Curry a Kevin Durant povedou na olympijském turnaji v Paříži hvězdný americký...

Sto dní do Paříže. Češi řeší počet sportovců, bezpečnost i dezinformace

17. dubna 2024  9:59

Je 26. července 2024 a po Seině plují při netradičním zahájení her lodě s výpravami z 206 zemí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...