Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

V krátkém programu Verner kazil, Březina zářil. Rozhodčí mu však nepřáli

Český krasobruslař Michal Březina předvedl velmi dobrý krátký program. (16. února 2010) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

17 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Pískot diváků, naštvaný odchod Michala Březiny do útrob stadionu. Tak končil krátký program krasobruslařů na olympiádě ve Vancouveru. Český mladík neudělal chybu, splnil všechny prvky, přesto byl zařazen až na deváté místo. Tomáš Verner je devatenáctý, ale na rozhodčí si stěžovat nemůže. Vůbec se mu nevedlo.

Michal Březina si zasloužil umístění v první šestce. Předvedl bezchybný program se třemi nádhernými trojitými skoky, své nejlepší vystoupení v životě. Přesto mu rozhodčí dali "jen" 78,80 bodu, které znamenají 9. místo. Splnil tak sice svůj cíl - umístit se v Top Ten - ale myslel výš.

"Čekal jsem tak 83 bodů, vždyť jsem zajel líp než na Evropě a tam jsem jich dostal 79." Tentokrát zjevně platil za to, že na světové scéně je stále novým jménem. "Jsem velmi spokojený se svým výkonem, ale zklamaný tím, jak se tu rozhoduje. Rozhodčí mi dnešní závod znechutili," řekl.

Tomáš Verner přišel o veškeré naděje už při úvodním skoku. Původně plánovaný čtverný toeloop mu "ulítl" na dvojitý, nesplnil kombinaci, načež upadl i při trojitém axelu. S 65,35 body zaostal o 15 bodů za svým letošním maximem.

"Snažil jsem se od začátku být klidný, čtverák mi šel v tréninku, vyšel mi na rozjížďce, chtěl jsem ho skočit nádherného a potom tohle. Nemám letos šťastnou sezonu," řekl. Aby nebylo zklamání málo, do volné jízdy si vylosoval nevděčné startovní číslo 1. "Chci si vyskákat aspoň první desítku," ujistil..

Podobně jako on selhal i další favorit, exmistr světa Brian Joubert z Francie. Nezvládl dopad po čtverném toeloopu, nesplnil kombinaci a pak se zřítil k zemi jak podťatý při trojitém lutzu. Když viděl známky, pouhých 68 bodů, jen vzdychl a promnul si oči. Do volných jízd vstoupí až z 18. pozice.

Pád českého krasobruslaře Tomáše Vernera při krátké jízdě. (16. února 2010)

Pád českého krasobruslaře Tomáše Vernera při krátké jízdě. (16. února 2010)

Krátký program jako by skončil velkou remízou. Teprve volná jízda rozhodne mezi třemi největšími kandidáty titulu.

Pljuščenko má kvůli tříleté závodní absenci stále nízkou pozici ve světovém žebříčku, proto startoval mezi 30 krasobruslaři už se startovním číslem 10. Kombinace čtverného toeloopa s trojitým byla výstavním prvkem jeho jízdy. Načež opět jednou mentoroval. "Světové krasobruslení ustrnulo. Já mu ukážu cestu se spoustou čtverných skoků."

Takahaši sice na rozdíl od Pljuščenka nezařadil čtverný skok, s nímž měl při tréninku problémy, vyššími známkami za uměleckou hodnotu se však Rusovi přiblížil. V závěrečné rozjížďce se pak mezi ně vklínil ladně a čistě jedoucí Lysacek.

Muži - krátký program:

1. Pljuščenko (Rus.) 90,85 b., 2. Lysacek (USA) 90,30, 3. Takahaši 90,25, 4. Oda (oba Jap.) 84,85, 5. Lambiel (Švýc.) 84,63, 6. Weir (USA) 82,10, 7. Chan (Kan.) 81,12, 8. Kozuka (Jap.) 79,59, 9. Březina (ČR) 78,80, 10. Ten (Kaz.) 76,24, ...19. Verner (ČR) 65,32.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze