Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Začínají paralympijské hry, Češi věří hlavně cyklistovi Ježkovi

paralympijský oheň se v Londýně rozhoří ve středu 29. srpna | foto: Reuters

28 2012
Čeští paralympijští reprezentanti si před odjezdem na hry do Londýna nedávali žádné konkrétní cíle. "Chceme se vrátit úspěšní," plánují jen. Těžko však lze očekávat obhajobu sedmadvaceti medailí, z toho šesti zlatých z Pekingu. Hry pro postižené sportovce v Londýně začnou ve středu a skončí 9. září.

V české nominaci je šestačtyřicet sportovců, oproti původnímu výběru ji ještě rozšířila atletka Anna Luxová. Největším adeptem na cenné kovy je sedmatřicetiletý cyklista Jiří Ježek, který bude obhajovat dvě zlaté, jednu stříbrnou a bronzovou medaili z paralympijských her v Pekingu. Celkem má Ježek na kontě ze tří paralympiád pět vítězství.

"Nejsem už ale v takové pozici, že bych si jel jistě pro medaili," brzdil Ježek očekávání. "Budu rád za jakoukoliv z nich."

Česká výprava je na místě akreditována a ubytována, v pátek byla i slavnostně přivítána na tradičním ceremoniálu v mezinárodní zóně olympijské vesnice, kterou organizátoři upravili pro potřeby paralympioniků.

Na vrcholnou akci odletělo o devět handicapovaných sportovců méně než před čtyřmi lety. Čeští reprezentanti budou bojovat v šesti z 21 sportovních odvětví - atletice, boccie, cyklistice, lukostřelbě, plavání a stolním tenisu. Do dvou odvětví, atletiky a boccii, je přihlášen František Serbus.

"Myslím si, že nelze počítat s takovým umístěním jako v Pekingu. Máme propad v počtu účastníků, ale i svět se řítí dopředu obrovským tempem. My jsme rádi, když držíme standardní kvalitu v těch našich sportech," řekl před odletem vedoucí přípravného štábu Jaroslav Křeček.

Vedle Ježka budou obhajovat zlato lukostřelec David Drahonínský a koulařka Eva Kacanu. V týmu je také mnohonásobný paralympijský vítěz v plavání Martin Kovář, který už ukončil plaveckou kariéru, ale přesedlal na cyklistiku a v Londýně bude reprezentovat na handbiku. Celkem je ve výpravě čtrnáct medailistů z Pekingu.

V Londýně bude rekordní účast žen, z celkového počtu 4280 sportovců je jich akreditováno 1513, což je o 130 víc než v Pekingu. Dva sportovci ze 4280 aktivních účastníků byli už v Londýně na olympijských hrách - atlet Oscar Pistorius z Jihoafrické republiky, který běžel finále štafety na 4x400 metrů, a polská stolní tenistka Natalia Partyková.

ČESKÝ PARALYMPIJSKÝ TÝM PRO LONDÝN

Atletika: František Serbus, Patrik Wurm, Dušan Grézl, Eva Berná, Daniela Vrátilová, Veronika Skuhrovská, Miroslava Sedláčková, Radim Běleš, Aleš Kisý, Martin Zvolánek, Jan Vaněk, Martin Němec, Rostislav Pohlmann, Eva Kacanu, Anna Luxová.
Boccia: Leoš Lacina, Radek Procházka, František Serbus.
Cyklistika: Jiří Bouška, David Vondráček, Ivo Koblasa, Lenka Kadetová, Jiří Ježek, Michal Stark, Tereza Diepoldová, Martin Kovář.
Lukostřelba: Leoš Bartoš, David Drahonínský, Markéta Sidková, Petr Bartoš, Jiří Klich, Jaroslav Zelenka, Lenka Kuncová, Mirka Černá.
Plavání: Lenka Zahradníková, Nicole Fryčová, Adéla Miková, Kateřina Komárková, Arnošt Petráček, Jan Povýšil, Filip Coufal.
Stolní tenis: Jiří Suchánek, Jaroslav Hadrava, Ivan Karabec, René Tauš, Zbyněk Lambert, Daniel Horut.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze