Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo přijde po Riu? V sobotu se volí pořadatel olympijských her 2020

Olympijské kruhy | foto: AP

6 2013
Kdysi měla ty ambice i Praha: že by hlavní stadion postavila na Strahově, další sportoviště v Letňanech, že jachting by se konal na Lipně. Nakonec však Česká republika ze svých olympijských snů ustoupila a do finálového závodu o pořadatelství letních her v roce 2020 vstoupí jiní - Madrid, Istanbul a Tokio.

Favorit? Není jednoznačný. "Už to nefunguje jako v minulosti, kdy rozhodnutí bylo často dáno dopředu," říkal viceprezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. "Tentokrát bude prezentace v Buenos Aires velmi důležitá, dokonce klíčová." Právě v Argentině během zasedání MOV se v sobotu o vítězi rozhodne.

Česká republika nebude mít mezi 120 voliteli svého zástupce. Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru, kdyby tu možnost měl, by však hlas věnoval turecké metropoli. "Je to relativně blízko, pro českého fanouška by to bylo nejlepší místo. Ale všichni tři kandidáti jsou kvalitní," ujistil Kejval. "Jen obtížně lze odhadovat, kdo má největší šanci. Podle náznaků si myslím, že se bude rozhodovat mezi Tokiem a Madridem."

Všichni adepti vyzdvihují svá pozitiva - Istanbul pořádání her na dvou kontinentech, Madrid, který se o pořadatelství uchází potřetí v řadě, se chlubí mnoha už hotovými sportovišti a Tokio se zase prezentuje jako bezpečná volba v ekonomicky turbulentní době.

"Největší jistotu, že by hry dopadly dobře a byly by finančně zajištěné, dává právě Tokio," odhadoval šéf českých olympioniků. "Japonsko hry pořádalo naposledy v roce 1964 a určitě by si je zasloužilo. Při minulé kandidatuře neměli dostatečnou politickou podporu, dnes to vypadá naopak."

Madrid se může spoléhat na silný lobbing v rámci MOV, vždyť předcházející předseda výboru Samaranch byl Španěl, nevýhodou naopak je, že olympiáda se na Pyrenejském poloostrově konala relativně nedávno (Barcelona 92). Turecko je rostoucí ekonomikou, i tam se o hry ucházejí roky, a jestliže ze začátku byli obrovskými outsidery, dnes je vidět, že to s olympiádou myslí vážně. "Z pohledu sportovišť se mi istanbulská kandidatura líbila nejvíc," srovnával Kejval.

Negativní body: politika, finance i fukušimská katastrofa

Ale aby nezněla jen chvála, každý z uchazečů o pořádání největší a nejdražší sportovní akce planety má i svá proti. Volba totiž nebude záviset jen na tématech, která s olympismem a sportem přímo souvisejí.

Body pro tureckou metropoli kandidující popáté z šesti posledních voleb srážejí červnové protivládní demonstrace, které se rozšířily do většiny země. Do toho eskaluje konflikt v sousední Sýrii a panuje strach o rozšíření problémů do celého regionu, přestože hranice států jsou od kandidátského města daleko. A hlavně - do her zbývá pořád sedm let.

Pyrenejský poloostrov se zmítá v recesi, nezaměstnanost se pohybuje na hranici 27 procent a ekonomická krize má podle odhadů přetrvat minimálně další rok. A olympiády jsou financovány z veřejných prostředků. "To je velký handicap, bál bych se toho," naznačil Kejval.

Ovšem ani Japonsko, které neuspělo ve volbě už na rok 2016, není bez vady. Dva roky staré vražedné zemětřesení a následná jaderná katastrofa ve Fukušimě zůstává i dnes třaskavým tématem. Zprávy o tom, že vysoce radioaktivní voda dál teče do oceánu, nejsou Tokiem právě vítané. Šéf japonského olympijského projektu Cunekazu Takeda však prohlásil, že voda a potraviny v Tokiu jsou bezpečné. "Stejně jako v New Yorku, Paříži, Londýně nebo Buenos Aires."

Takže kdo bude následníkem Ria 2016?

Autor:


Další z rubriky

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...Najdete na iDNES.cz