Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

V Olympijské vesnici byla oficiálně vztyčena česká vlajka

Vzyčování české vlajky v olympijské vesnici | foto:  Michal Sváček, MAFRA

7 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Peking dnes slyšel poprvé tóny české hymny a přivítal i českou státní vlajku. Stalo se tak na oficiálním ceremoniálu v Olympijské vesnici.

V deset hodin pekingského času se v prostorách Olympijské vesnice uskutečnil další z řady uvítacích ceremoniálů. Společně s výpravou Norska, Ázerbájdžánu, Pobřeží slonoviny a Jihoafrické republiky se dostalo přivítání i českým sportovcům.

Po krátkém zdvořilostním programu byly postupně přivítáni sportovci přítomných zemí, zahrány státní hymny a vztyčeny vlajky. Následným předáním darů mezi šéfy jednotlivých národních výprav a zástupcem organizátorů se symbolicky i Česká republika stala oficiálním účastníkem her.

Slavnostního aktu se zúčastnila drtivá většina už v Pekingu přítomných sportovců. Olympijskou premiéru zažije v Číně například tenistka Lucie Šafářová, které se ceremoniál viditelně líbil. "Dobrý to bylo," usmívala se. "Byla to docela sranda," dodala rozverně.

Vedoucí české výpravy František Dvořák k uvítání ve vesnici řekl. "Předávání malých darů je již tradiční součástí těchto ceremoniálů. Národní výbory dostávají typické předměty pro pořadatelskou zemi. My jsme se rozhodli dát čínským organizátorům naši sérii účastnických odznaků. To je poměrně exkluzivní číslovaná záležitost a je určená pouze akreditovaným osobám. A připojili jsme i oficiální vlajku Českého olympijského výboru."

Při vztyčování české vlajky za zvuků národní hymny většině přítomných prolétlo hlavou, kolikrát budou podobné slavnosti přítomni po zahájení her. "To určitě napadlo každého, že by bylo hezké slyšet ji vícekrát," potvrdila kajakářka Štěpánka Hilgertová.

Přejme si, aby čeští sportovci toto přání plnili co nejčastěji.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze