• Sobota 21. října 2017 Brigita

V olympijském finále házenkářek se utkají Norky s Ruskami

Házenkářky Norska se radují z postupu do finále. | foto: Reuters

21 2008
Stejně jako na posledním světovém a evropském šampionátu se ve finále olympijského turnaje házenkářek utká o zlato Rusko s Norskem. Obě velmoci však měly v semifinále problémy, Seveřanky porazily po velkém dramatu Koreu 29:28, úřadující mistryně světa z Ruska udolaly Maďarsko 22:20.

Vicemistryně světa  a evropské šampionky z Norska ještě pět minut před koncem prvního poločasu prohrávaly o čtyři branky, brzy po přestávce ale zápas otočily. Čtyřgólový náskok však v závěru prohospodařily a rozhodující branku vstřelily až v poslední minutě zásluhou Gro Hammersengové.

Nejlepšími střelkyněmi na norské straně byly s šesti góly Kari Mette Johansenová a Hammersengová, v dresu Koreje si ještě o tři branky více připsala Mun Pchil-he. Korejky tak po semifinálové prohře neobhájí stříbrné medaile z Atén.

Lehčí úlohu měly Rusky, které se do finále dostaly díky vítězství 22:20 nad bývalými mistryněmi Evropy z Maďarska. Rusko, které střelecky táhnuly Irina Bliznovová se sedmi góly a Irina Poltoracká se šesti, vedlo celý zápas a Maďarky jen v závěru snížily.

V sobotním finále mohou Rusky navázat na triumfy Sovětského svazu z her v roce 1976 a 1980, maximem Norek jsou stříbra z let 1988 a 1992.