Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

V olympijském městě se už závodí. Ale zatím jen nanečisto

Martina Sáblíková (vlevo) a Karolína Erbanová | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Možná žádná česká sportovkyně od éry Věry Čáslavské nebyla na olympijských hrách tak ostře sledována jako nyní Martina Sáblíková. Při tréninku její pohyby bedlivě pozorují nejlepší světové rychlobruslařky i jejich trenéři.

Co dělají před hrami české medailové naděje

Martina Sáblíková: Rychlobruslařka denně trénuje 70 minut v olympijské hale v Richmondu. Trenér Novák ji nenechal startovat v testovacím závodě na 1 500 metrů.
Lukáš Bauer: Běžec na lyžích včera po uzávěrce absolvoval kontrolní start na 10 km volně ve Whistleru.
Tomáš Kraus: Tréninkový kopec skikrosaře v Cypřišovém pohoří byl uzavřen, jel za přípravou do Whistleru.
Hokejisté: Až zítra odletí do Vancouveru prvních 7 hráčů z české a ruské ligy, ti z NHL dorazí až začátkem příštího týdne.
Šárka Záhrobská: Po přípravě v Nakisce se elitní slalomářka přesouvá do Whistleru k tréninkům kombinačního sjezdu.
Nikola Sudová: Včera měla mít akrobatická lyžařka první oficiální trénink. Ale počasí hrozilo, že ho zhatí.
Tomáš Verner: Krasobruslař cestuje do Vancouveru až s hokejisty, kolega Michal Březina tu už 4 dny trénuje.

Všichni vědí: Přes Češku vede cesta ke zlatým medailím na dlouhých tratích.

"Martina je mojí favoritkou. Musí ale unést ten obrovský tlak. A to bude moc těžké," říká Eric Heiden, nejslavnější rychlobruslař historie, majitel pěti zlatých z her v Lake Placid 1980.

"Ona ho ustojí. Jen musí zůstat zdravá," reaguje kouč Petr Novák.

Už pozítří začnou ve Vancouveru největší zimní olympijské hry historie, na nichž má podle Milana Jiráska, předsedy Českého olympijského výboru, startovat nejsilnější česká výprava všech dob.

Hovoří se až o 6 či 7 medailích. Všichni jejich kandidáti ještě ve Vancouveru nejsou. Přitom v olympijském městě se už závodí.

Ale zatím jen nanečisto. Poslední měřené generálky zpestřují závěrečnou přípravu sportovců. Lukáš Bauer včera vyběhl ve Whistleru do stopy ke kontrolnímu klání na 10 kilometrů volně. "Ujišťuju se, že mi to běhá," tvrdil předtím, než po uzávěrce běžel.

Ostatní reprezentanti bojovali o nominaci do běhu na 15 kilometrů. Startovat v něm mohou čtyři, ale jich je šest.

Rovněž Sáblíková se měla včera představit při testovacím závodě na 1 500 metrů, ale trenér ji i Karolínu Erbanovou stáhl. "Někdy není dobré ukazovat ostatním všechno."

První várka sedmi hokejistů se vydá na cestu do Kanady zítra. Slalomářka Šárka Záhrobská ukončuje přípravu v Nakisce, Tomáš Kraus hledá v okolí Vancouveru sníh.

olympijské kruhy, VancouverVancouver 2010 - představení stupňů vítězůVancouver 2010 - nácvik medailového ceremoniálu

Do Cypřišového pohoří, dějiště soutěží v akrobatickém lyžování a snowboardingu, měli ještě v pondělí závodníci i média přístup zakázaný a také jejich včerejší trénink visel na vlásku. Středisko bojuje s akutním nedostatkem sněhu.

"Ale žádný plán B neexistuje. Hry v Cypřišovém pohoří budou. Kanaďané to zvládnou," ujišťuje Krause i ostatní šéf MOV Jacques Rogge.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze