V Pekingu byly zahájeny XXIX. olympijské hry

Slavnostní zahájení OH, olympijský oheň | foto: Reuters

8 2008
Hry XXIX. olympiády začaly. Nad Pekingem vzplál olympijský oheň a čínský prezident Chu Ťin-tchao prohlásil olympiádu za zahájenou. Vyprodaný stadion Ptačí hnízdo při slavnostním ceremoniálu sledoval velkolepou show, která představovala 5 000 let trvající čínskou historii, i nástup sportovců z 204 zúčastněných zemí.

. SLEDovali jsme on-line

Režisér Čang I-mou, který natočil například filmy Hrdina a Klan létajících dýk, strávil na přípravě ceremoniálu tři roky. Jeho dílo na ploše ztvárnilo 15 tisíc účinkujících. Součástí ceremoniálu byl i velkolepý ohňostroj, při kterém bylo vystřeleno celkem 29 tisíc rachejtlí, z toho 15 tisíc uvnitř Ptačího hnízda a zbytek v jeho okolí.

Při nástupu sportovců-vlajkonošů na plochu Ptačího hnízda se objevili jako první Řekové - zástupci země, odkud olympijské hry pocházejí. Velkých ovací se dočkala výprava Tchaj-wanu - tedy ostrova, kam po komunistickém převzetí moci v roce 1949 uprchli příznivci generála Čankajška. Tchaj-wan není uznán většinou zemí světa jako samostatný stát, používá název Čínská republika.

V 16:43 středoevropského letního času přivedla na stadion českou výpravu vlajkonoška Štěpánka Hilgertová. Češi nastoupili jako 162. země. Pořadí zemí bylo určeno podle počtu tahů v prvním znaku čínsky napsaného názvu země. Češi mají jedenáct čárek.

Jako poslední nastoupila domácí výprava, bouřlivě vítaná publikem a vedená basketbalistou Jao Mingem. Čína byla poslední z 204 účastnických zemí.

Před sportovce předstoupil starosta Pekingu. "Jménem organizačního výboru vítám všechny sportovce a diváky a děkuji Mezinárodnímu olympijskému výboru, který dal našemu městu důvěru k uspořádání XXIX. olympijských her. Dámy a pánové, vítejte v Pekingu," roztleskal zaplněné tribuny.

"Po dlouhou dobu Čína snila o pořádání olympijských her. Dnes se tento sen naplnil. Gratuluji, Pekingu," řekl pak ve svém projevu prezident MOV Jacques Rogge. "Ať vám tyto hry přinesou naději a hrdost," prohlásil a vyzval prezidenta Chu Ťin-tchaa, aby zahájil olympiádu.

Po vztyčení olympijské vlajky a složení slibu sportovců v podání stolní tenistky Yining Zhang a gymnastického rozhodčího Liponga Huanga už následoval poslední akt ceremoniálu - zapálení olympijského ohně.

Jako poslední člen štafety s dalšími úspěšnými čínskými sportovci jej zavěšen ve výšce šedesáti metrů zapálil bývalý slavný gymnasta Li Ning, hrdina olympijských her 1984 v Los Angeles. "Největší starosti mi dělal vítr," uvedl čtyřiačtyřicetiletý Li Ning.

.slavnostní  Zahájení ke hrám patří

Více z rozhovoru zvláštního zpravodaje iDNES.cz s Lenkou Šmídovou najdete ZDE

Na zahájení olympijských her byli přítomni také význační světoví politici. Už slavnostního olympijského oběda se tak kromě čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa zúčastnilo dalších 70 státníků a vladařů.

Největším problémem byl zasedací pořádek a výběr vhodného jídla pro hosta. Stolů bylo celkem devět, u hlavního seděl čínský prezident se svým americkým kolegou Georgem Bushem a jako čestný host prezident olympijského výboru Jacques Rogge. U prominentního stolu poobědval také Vladimir Putin, jeho japonský protějšek Jasuo Fakuda nebo Nicolas Sarkozy.

.zajímavosti ze slavnostního zahájení


- Na stadionu sledovalo zahájení 91 000 diváků, z nichž 60 207 si  zakoupilo vstupenku v přepočtu za 12 000 korun. 


- V televizi viděly začátek olympijských her čtyři miliardy diváků.


- Slavnostního zahájení se zúčastnilo přes 80 hlav států, předsedů vlád či dalších vysokých představitelů, což je rekordní počet v historii.


- Ceremoniál začal symbolicky 8. srpna 2008 v 8:08 večer místního času (14:08 SELČ), čínský prezident Chu Ťin-tchao hry oficiálně zahájil v 17:36. Do zapálení olympijského ohně trvalo zahájení tři hodiny a 56 minut.


- Na olympijském stadionu postupně defilovalo 204 delegací, mezi nimi i zhruba 70 českých sportovců, kteří přišli na řadu jako 162. v 16:43 SELČ. Pořadí zemí bylo určeno podle počtu tahů v prvním znaku čínsky napsaného názvu země. Jako první šli tradičně Řekové, poslední zástupci pořadatelské země.


- Na zahájení se představilo 14 000 účinkujících, mezi nimi 2 008 malých bubeníků. Na ploše stadionu se objevili v 15 153 různých  kostýmech.


- S organizací ceremoniálu pomáhalo 2 488 dobrovolníků, pro případ potřeby bylo v záloze připraveno 9 000 vojáků.


- Zaznělo 110 minut hudby, kterou pro  slavnostní zahájení her složilo 18 hudebních skladatelů. 


- Na stadionu bylo nataženo 10 kilometrů optických kabelů, jeho plochu osvětlilo na 44 000 žárovek.


- Při ohňostroji bylo odpáleno 20 000 raket.


- Slavnostní zahájení spolu s připravovaným slavnostním zakončením olympiády přijde podle odhadů médií na 100 milionů dolarů (1,5 miliardy korun), což je více než dvojnásobek nákladů na úvod a závěr olympijských
her v Aténách v roce 2004.

Autoři: ,

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz