Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

V Pekingu přibývá zákazů. Vše ve jménu her

Peking, olympijský stadion - Chodecké závody před olympijským stadionem v Pekingu. | foto: ČTK

22 2008
V hlavním městě Číny se zpřísňuje, zakazuje a omezuje. To vše ve jménu her míru, ve jménu olympiády. Vláda uzavřela pro turisty a veřejnost Tibet, pozatýkala množství muslimských separatistů, odsoudila disidenta Chu Ťia jako exemplární příklad boje se všemi "jinak smýšlejícími a jednajícími" a kritizuje "zaujatá, neinformovaná západní média".

Částečně uzavřeno je pro veřejnost také náměstí Nebeského klidu, místo revolučních snah a pokusů. Prioritou čínských politiků je nyní vytvořit zdání olympijských her ve stabilní a harmonické zemi.

Množství kontrol, prohlídek a uzávěr se nedá spočítat. "Za posledních pět let života v Pekingu jsem neviděl tolik policistů a vojáků na veřejnosti. Snad pro nás mají představovat bezpečí, na mě však působí takové kvantum síly opačně," rozhovořil se italský architekt Michele, který denně projíždí na svém motokole nejrušnější části města.

Za poslední týden mu čínští policisté dvakrát kontrolovali povolení k pobytu a pas.

Zpřísňování vízové politiky, obtížnější získání potvrzení k pobytu a kontroly jsou jen malé předolympijské pokusy o vypořádaní se s nechtěnými obyvateli města a především s "nepředvídatelnými" cizinci.

Děkanka prestižní Pekingské univerzity potvrdila, že se během srpna nesmějí konat na jejich škole žádné kurzy. Čínští studenti budou před olympiádou posláni domů, jejich zahraničním kolegům nebudou prodlužována studijní víza po konci letního semestru.

Někteří čeští studenti sinologie budou pravděpodobně v červenci v Pekingu také balit kufry.

Strach z možných protestů přinesl také zákaz sdružování se na veřejnosti a konzumace alkoholu na otevřených prostranstvích. Kvůli těmto restrikcím přišli obyvatelé Pekingu i o koncert zpěvačky Céline Dion, na němž se mělo sejít minimálně deset tisíc fanoušků.

Deník China Daily informoval o zrušení koncertu "z důvodu očekávaných písečných bouří a strachu o zdraví hvězdy". Na zahraničních stránkách webu Variety se však objevily spekulace o možné spojitosti koncertu a posledního průšvihu islandské zpěvačky Björk, skandující při svém šanghajském vystoupení "Tibet, Tibet" na konci písně s názvem "Declare Independence" (Prohlas nezávislost!).

Ministerstvo kultury po tomto incidentu přistoupilo na zpřísnění kontrol zahraničních interpretů, prověřuje pečlivě seznamy písní a zakazuje improvizovat na jevištích či přidávat.

Na všech sportovištích a stadionech v Pekingu se nyní podle nového nařízení musí dodržovat "oblékací kód". Organizátoři her nepovolí ani fanoušky v oblecích s nápisy "Freedom".

Protibetští aktivisté se tedy podle listu New York Times budou v srpnu pohybovat pravděpodobně jen v "nenapadnutelných" oranžových barvách.

Čínská média vysílají šoty o slušném chování k cizincům a o postizích v případě, kdy se lidé proviní proti novým opatřením. Nově byl vyhlášen každý 22. den v měsíci svátkem "Poděl se o své místo v dopravních prostředcích". A to po velkém úspěchu "Dnů front".

Kritika ze strany západních médií a představitelů je zde nadále negována.
Odbojná americká televizní stanice CNN se musela a pravděpodobně ještě jednou bude muset omluvit za komentář Jacka Cafferty, který ve svém příspěvku zmínil čínské výrobky jako šunt a Číňany nazval gangstery stejnými jako před padesáti lety.

Titulek reagující na tuto událost ve včerejších televizních zprávách zněl hrozivě "Čína požaduje od CNN lepší omluvu za ďábelské napadení čínských občanů".

Po protestech při pouti olympijské štafety po Paříži se na čínských blozích již týden objevují petice navádějící k bojkotu francouzského zboží. Tiše byl tento krok posvěcen i "svrchu".

Tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Ťiang Jü uvedla: "Čínští spotřebitelé a internetoví uživatelé budou vyjadřovat jistě nesouhlas používáním legálních způsobů."

Místní média podporují nacionalistické nálady a smýšlení hraničící až s krajním šovinismem. Vše se pak jen těžko chápe v prostředí "předolympijského bratrství a lásky k lidem celého světa".

Zachovat si tvář a mít hry bez škraloupu, to je teď nejtěžší úkol čínských orgánů.

Autor:


Ford Transit 2.4
Ford Transit 2.4

r.v. 2001, naj. 339 000 km, diesel
119 790 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze