Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

V Pekingu vyzkoušejí omezení dopravy

9 2007
Peking - Organizátoři olympijských her v Pekingu od 17. do 20. srpna vyzkoušejí, co s nepříjemným smogem udělá omezení automobilové dopravy. Do ulic budou smět vyjíždět střídavě auta s poznávacími značkami zakočenými sudou nebo lichou číslicí. Prezident organizačního výboru Liou Čchi zdůraznil, že zároveň bude výrazně posílena hromadná doprava.

"Tím otestujeme aktuální změnu kvality ovzduší a můžeme posoudit možný výsledek našeho plánu," dodal šéf pořadatelů.

V Pekingu jezdí tři miliony motorových vozidel, za rok by to mělo být ještě o 300.000 více. Auta výrazně přispívají ke vzniku hustého smogu, který vyděsil olympijské funkcionáře při jejich semináři těsně před středečním slavnostním ceremoniálem k odpočítávání posledního roku do začátku her.

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge dokonce řekl, že pokud by smog ohrožoval zdraví sportovců, mohly by být za rok některé soutěže odloženy.

Pořadatelé mají pro boj se smogem připraveny i další plány. Před devíti měsíci během politických jednání čínských a afrických představitelů požádali úředníky a obyvatele města, aby nevyjížděli, takže v ulicích ubylo 800.000 aut. V průběhu olympiády navíc budou zavřeny některé továrny a pozastaveny práce na stovkách staveb.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze