Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V případě Janků je vinen hlavní rozhodčí

22 2000
B í l i n a - Disciplinární komise Českého atletického svazu zahájila řízení s Marcelem Babilonským, ředitelem výškařského mítinku v Bílině, na kterém Tomáš Janků splnil 27. července olympijský limit výkonem 230 centimetrů. Výškařův výkon později zpochybnil trenér Ctibor Nezdařil. Po analýze videozáznamu skoku, podle které byla laťka zhruba o decimetr níž, byl mladší z bratrské dvojice Janků vyřazen z nominace do Sydney.

Komise vedená Miroslavem Ševčíkem dnes provedla v dějišti závodu rekonstrukci a na základě znaleckého posouzení dospěla k závěru, že Janků pravděpodobně neskočil požadovaných 230 cm. Disciplinární komise pořídila na místě fotografický materiál, který bude předložen k odbornému posouzení, podle všeho odborníkovi z ČVUT. Výsledky znalecké expertízy očekává disciplinární komise ve čtvrtek.

"Zdá se, že laťka skutečně neležela na výšce 230 centimetrů. Došlo k pochybení hlavního rozhodčího, i když se domnívám, že k neúmyslnému. Taková věc se stane jednou za deset dvacet let. Je smůla, že se přihodila zrovna při takové příležitosti," pravil Ševčík. Podle něj Babilonskému, který při výpovědi před komisí opakovaně hovořil o svém přesvědčení, že závod proběhl regulérně, může hrozit trest zastavení rozhodcovské  činnosti.

Předseda disciplinární komise zdůraznil, že komise v Bílině neřešila oprávněnost či  neoprávněnost vyřazení Janků z olympijské nominace, ale zabývala se čistě okolnostmi závodu a činností rozhodčích. "Za měření výkonů jsou zodpovědní rozhodčí a nikoliv závodníci," řekl rezolutně Ševčík.

Podle generálního sekretáře Františka Fojta dosavadní zjištění disciplinární komise pro českého reprezentanta nic neřeší a o jeho dodatečném znovuzařazení do olympijského týmu zatím nemůže být řeč. "Stále totiž vše nasvědčuje tomu, že závod opravdu nebyl regulérní," míní Fojt.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze