Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Řecku byl zapálen olympijský oheň

19 2001
Olympie - V antické Olympii byl dnes zapálen olympijský oheň pro zimní hry 2002 v Salt Lake City. Původně měl být plamen zažehnut tradičně s pomocí slunečních paprsků a speciálního zrcadla, ale zatažená obloha to nedovolila - stejně jako před oběma předchozími olympiádami, v Naganu a v Sydney.

Řecká herečka Thalia Prokopiuová, představující vrchní kněžku, proto musela použít oheň, který zapálilo slunce při víkendové zkoušce. Dnešnímu aktu přihlížely stovky turistů. Prvním, kdo se vydal na cestu s olympijskou pochodní ve tvaru rampouchu, vyrobenou ze skla a kovu, byl řecký běžec na lyžích Lefteris Farfalis. V úterý se objeví oheň v Aténách a na Panathénském stadiónu, kde se v roce 1896 konaly první novodobé olympijské hry, zůstane dva týdny.

V pondělí 3. prosince se dostane pochodeň do Atlanty, odkud o den později zahájí svou dvouměsíční pouť 46 americkými státy. V dějišti zimní olympiády ji obyvatelé přivítají 8. února, v den slavnostního zahájení her.

Při dnešním ceremoniálu v Olympii si funkcionáři z USA a Řecka připomněli památku obětí teroristických útoků z 11. září. "V době, kdy tragické události otřásly lidmi, věříme, že si poselství olympijského ohně na své daleké cestě najde více příznivců než kdy jindy v minulosti," řekl předseda Řeckého olympijského výboru Lambis Nikolau.

Jako první vyběhl s olympijskou pochodní řecký lyžař Lefteris Farfalis.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze