Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Řecku byl zapálen olympijský oheň

19 2001
Olympie - V antické Olympii byl dnes zapálen olympijský oheň pro zimní hry 2002 v Salt Lake City. Původně měl být plamen zažehnut tradičně s pomocí slunečních paprsků a speciálního zrcadla, ale zatažená obloha to nedovolila - stejně jako před oběma předchozími olympiádami, v Naganu a v Sydney.

Řecká herečka Thalia Prokopiuová, představující vrchní kněžku, proto musela použít oheň, který zapálilo slunce při víkendové zkoušce. Dnešnímu aktu přihlížely stovky turistů. Prvním, kdo se vydal na cestu s olympijskou pochodní ve tvaru rampouchu, vyrobenou ze skla a kovu, byl řecký běžec na lyžích Lefteris Farfalis. V úterý se objeví oheň v Aténách a na Panathénském stadiónu, kde se v roce 1896 konaly první novodobé olympijské hry, zůstane dva týdny.

V pondělí 3. prosince se dostane pochodeň do Atlanty, odkud o den později zahájí svou dvouměsíční pouť 46 americkými státy. V dějišti zimní olympiády ji obyvatelé přivítají 8. února, v den slavnostního zahájení her.

Při dnešním ceremoniálu v Olympii si funkcionáři z USA a Řecka připomněli památku obětí teroristických útoků z 11. září. "V době, kdy tragické události otřásly lidmi, věříme, že si poselství olympijského ohně na své daleké cestě najde více příznivců než kdy jindy v minulosti," řekl předseda Řeckého olympijského výboru Lambis Nikolau.

Jako první vyběhl s olympijskou pochodní řecký lyžař Lefteris Farfalis.

Autor:


Další z rubriky

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz