Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Rusku už se smiřují s tím, že vypadnou

20 2002
Kazaň - (Hokejový útočník exkluzivně pro iDNES) V noci si sedne k televizi a pustí si čtvrtfinále. A mezi miliony lidí je jediný, kdo bude fandit českému týmu. Patrik Martinec prožívá vyvrcholení olympijského turnaje v Kazani a všiml si, že Rusové mají z českého týmu strach. "Náš hokej u nich budí obrovský respekt a fanoušci se pomalu smiřují s tím, že by mohli vypadnout ve čtvrtfinále," píše Martinec v pravidelném sloupku pro iDNES. "To by pro Rusko byla tragédie. Před turnajem všichni trenéři a experti tipovali na zlaté medaile Rusy. Všechno ostatní je pro ně neúspěch."V zápase s Ruskem už jde o všechno

Trenéři a experti: Bereme jenom zlato. Fanoušci ale mají strach
Hodně se tady o olympiádě a hlavně hokeji mluví, jsou toho plné noviny. Už před turnajem měli Rusové obrovská očekávání, berou jenom zlato. Byly tady různé ankety, kde se vyjdařovali všichni možní experti a trenéři. A shodli se, že když Rusové nebudou první, bude to propadák. Pár rozumných sice bralo za úspěch jakoukoli medaili, ale 99 procent z nich čekají zlato. Je to asi zvyk z doby, co sovětský hokej všechny válcoval a jenom vyhrával.

Jiné je to u fanoušků. Ti mají z českého hokeje obrovský respekt a už před olympiádou tipovali český tým za vítěze. Takže když Rusové dostali za soupeře šampiony z Nagana, začali mít strach z vyřazení. Čechů se bojů a začíná se tady mluvit o tom, že pro ně olympiáda skončí ve čtvrtfinále. Hodně se o hokeji bavíme na stadionu v Kazani a místní dávají větší šance českému mužstvu.

Říkal jsem si, že pro nás asi bude lepší hrát s Finy, ale tady opravdu vidím, jaký z nás mají Rusové respekt... Všechny jejich zápasy jsem viděl živě, české zápasy dávají až ze záznamu. Hráli krásně proti Americe, ale Finové je normálně přehráli. Jak na ně? Těžko říct, všechna mužstva už jsou hrozně vyrovnaná. Musíme je dostat pod tlak - když prohrávají, najednou trochu znervózní.

Z gólmana Chabibulina jsou tady rozpačití
Máme jasnou výhodu v brankářích. O Chabibulinovi se tady hrozně psalo, považují ho za hvězdu. Pořád vytahovali statistiky z NHL a mluvili o něm jako o nejlepším současném gólmanovi. Čekali od něho strašně moc. A teď? Jsou z něj takoví rozpačití. Zatím mu to tolik nejde, asi se jenom rozchytává. Ale s Hašanem se srovnávat nedá, ten je prostě extratřída. Měli bychom i výhodu v penaltách, kdyby na ně došlo.

Z Rusů se mně libí Fjodorov nebo Jašin, v osmnácti letech už válí Kovalčuk. To je fakt obdivuhodné, jak se dokázal prosadit. Ale nejde se zaměřit jenom na ně, Rusové jsou vyrovnaní a dobře sehraní, může udeřit každý. Český tým hraje skvělě, je to krásná podívaná. Ale ten nejdůležitější zápas teprve přijde... Stejně jako Rusové máme vyrovanané útoky, gól může dát každý. A to je velká zbraň.

Se spoluhráči z Kazaně se o hokeji bavíme, chtějí slyšet o nás. Hecujeme se a já jim říkal, že je škoda, že je na olympiádě čeká poslední zápas...

Když vyhrají, budou to brát jako normální věc
Kdybychom je vyřadili, to by se asi v Rusku děly věci. Noviny plné rozborů, analýz. Psalo by se o tragédii. Ale když nás porazí, tak se o tom moc psát nebude. Budou to brát jako normální věc, nic mimořádného. Tady už jsou na úspěchy zvyklí, nic je nepřekvapí. Já jsem se třeba hrozně radoval, když Katka Neumannová získala medaili. Ale Rusové jich vyhrávají tolik, že už ani nefandí.

Lidé se na hokej dívají sami. Že by to třeba šli sledovat na náměstí? Nepřichází v úvahu. S českým prostředím se to vůbec nedá srovnávat. Ani do barů moc nechodí, tak pozdě v noci ani otevřeno nemají. Ani hráči z Kazaně to neprožívají tak jako kluci u nás, je to prostě jiná mentalita.

 

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz