Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V sobotu bude zvolen pořadatel OH 2020, favoritem je Tokio

ilustrační foto | foto: AP

5 2013
Bude pořadatelem olympijských hry v roce 2020 Istanbul, Madrid nebo Tokio? Tato otázka bude zodpovězena v sobotu na zasedání Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Buenos Aires. Mírným favoritem je japonská metropole.

A to přesto, že proti ní trochu hovoří problém s únikem radioaktivity z elektrárny ve Fukušimě zničené vlnou tsunami.

Všichni tři kandidáti se už o pořádání her v minulosti ucházeli, Istanbul usiluje o olympiádu popáté, Madrid potřetí v řadě a Tokio podruhé za sebou.

"Není jasného výběru, žádný není bez rizik," prohlásil kanadský člen MOV Dick Pound. Vedle zmíněného handicapu japonské kandidatury upozornil také na nedávnou španělskou ekonomickou krizi a nezaměstnanost ve výši 26 procent a červnové protivládní demonstrace v Turecku a množství dopingových případů či eskalující problém v sousední Sýrii, který může vyústit ve válečný konflikt. Nevyhraje tak podle něj ideální kandidát, ale ten, který bude mít nejméně slabin.

Každý uchazeč má jiné přednosti, všichni mají politickou i ekonomickou podporu vlád. Istanbul na pomezí Evropy a Asie sází na první hry v zemi, kde převládají muslimové, Madrid zase na skutečnost, že má už takřka všechna sportoviště postavena a utratí nejméně peněz, Tokio poukazuje na vysokou bezpečnost a spolehlivost.

Zástupci vrcholného sportovního orgánu na světě přiznávají, že mají nyní velké starosti se zajištěním bezpečnosti v Soči příští rok v zimě či s významným zpožděním stavebních prací v Riu, kde se budou letní hry konat v roce 2016. I proto budou členové MOV sázet nejspíš na jistotu a právě proto má silné Japonsko výhodu.

"Hledáme město, které bude nejbezpečnější vzhledem k aktuální globální nejistotě ve světě a také k tomu, že vstupujeme do éry s novým předsedou," upozornil dlouholetý člen MOV Kevan z Austrálie. "Snad budeme mít šťastné ruce," věřil. Zasedání MOV zvolí příští týden v úterý nového nástupce dosavadního šéfa Jaquese Roggeho.

V Tokiu se měly hry konat už v roce 1940, ale kvůli válce byly zrušeny. MOV Japonsku tehdy přidělil pořadatelství pro rok 1964. Pro toto město také hovoří skutečnost, že dostalo nejvíce bodů od komise MOV, která jednotlivé nabídky hodnotila po technické stránce.

"Samozřejmě všichni víme, jak vážně Japonci tuto kandidaturu berou, a jsem si jist, že by se úkolu zhostili velmi dobře," řekl Švýcar Denis Oswald, jeden z kandidátů na předsedu MOV. Lídr japonské kandidatury Cunekazu Takeda zase ujistil pochybovače kvůli Fukušimě: "Voda a jídlo v Tokiu jsou stejně bezpečné jako v New Yorku, Paříži, Londýně či Buenos Aires."

Všechna města mají připravenou závěrečnou kampaň, která vyvrcholí poslední prezentací v den volby. Výpravy povedou premiéři zemí Šinzo Abe (Japonsko), Mariano Rajoy (Španělsko) a Recep Tayyip Erdogan (Turecko). Očekává se ale, že jejich vystoupení změní názor jen u jednotlivců, kteří dosud nejsou rozhodnutí.

Po prvním kole hlasování bude vyloučen kandidát s nejmenším počtem hlasů, v druhém kole vítězovi bude stačit prostá většina. "Myslím, že to bude hodně těsné," prohlásil končící předseda MOV Rogge.

Zasedání MOV bude vedle pořadatele her 2020 vybírat v neděli také sport, který doplní olympijský program. Kandidáty jsou společně baseball a softbal, squash a také zápas, který byl letos v únoru vyřazen.

Nový předseda MOV bude zvolen v úterý a o funkci se ucházejí Němec Thomas Bach, světový rekordman ve skoku o tyči Sergej Bubka z Ukrajiny, Richard Carrion z Portorika, Švýcar Denis Oswald, Ng Ser Miang ze Singapuru a C.K. Wu z Tchajwanu.

Autoři: ,


Další z rubriky

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....Najdete na iDNES.cz