Sáňkař z tropického ráje na OH. Pohádka, nebo „perverzní“ marketing?

Sáňkařský reprezentant souostroví Tonga Bruno Banani v akci. | foto: Profimedia.cz

27 2013
Zní to jako klasická olympijská báchorka: synek sběrače kokosů z tropického ráje v jižním Pacifiku se vydá za svým snem - chce jako první sportovec z království Tonga startovat na zimních olympijských hrách. On uspěje, je z něj sáňkař! Jenže se navíc jmenuje Bruno Banani jako výrobce spodního prádla. A za jeho účastí v Soči stojí promyšlená strategie.

Už je to oficiální, Bananiho olympijské premiéře nestojí nic v cestě. Jeho účast na ZOH potvrdila Mezinárodní sáňkařská federace, podle níž šestadvacetiletý chlapík splnil všechna potřebná kvalifikační kritéria. Start v Soči mu zajistilo 28. místo z 42 startujících v závodě Světového poháru v Park City.

Bývalému studentovi informačních technologií se povedl úchvatný kousek, vždyť z Oceánie nevede na zimní hry jednoduchá cesta. Jemu trvala pět let a v Soči se zařadí se do skupinky "exotů", kteří jsou na každých hrách miláčky diváků i médií.

Smrtelně nebezpečné saně

Sáňkářský sport může za určitých okolností představovat smrtelné nebezpečí. ZOH ve Vancouveru v roce 2010 poznamenala tragédie gruzínského reprezentanta Nodara Kumaritašviliho, který pár hodin před oficiálním zahájením her při tréninku havaroval a vyletěl ve vysoké rychlosti z trati. Nehodu nepřežil, svým zraněním zanedlouho podlehl. Za příčiny smrti později představitelé mezinárodní sáňkařské federace označili jezdecké chyby gruzínského závodníka i souhru několika nesouvisejících okolností.

Gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili
Záběr z havárie gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho
Saně gruzínského závodníka Nodara Kumaritašviliho krátce po havárii.
Církevní obřad k uctění památky sáňkaře Nodara Kumaritašviliho


"Tento typ nehody se ještě v sáňkařském sportu nestal. Takový kolíbavý pohyb saní ještě nikdo nikdy neviděl, proto ho ani nemohli očekávat techničtí a bezpečnostní experti. Žádný závodník se nikdy nemusel vyrovnávat s takovým katapultovým efektem," psalo se ve zprávě po vyšetřování. V případě Kumaritašviliho se spekulovalo i o nedostatku zkušeností, což mezinárodní federace vyvracela. "Z dokumentace jeho kariéry vyplývá, že měl právo na účast na hrách," argumentovala. Nehoda měla každopádně vliv na přípravu ledového koryta v Soči, které má být maximálně bezpečné.

Jenže případ "Bruno Banani" se dá brát i jako dokonalý kalkul. Ještě v roce 2008 byl totiž stejně jako většina jeho krajanů zapáleným ragbistou a jmenoval se Fuahea Semi. Vše změnil nápad princezny království Tonga Salote Mafile'o Pilolevu Tuitaové založit v zemi, kde svítí slunce 350 dní v roce, sáňkařský svaz a dostat prvního sportovce na zimní olympijské hry.

Dobrou známou monackého prince Alberta II., bývalého účastníka ZOH v jízdě na bobech, mohl inspirovat třeba populární příběh jamajských bobistů zfilmovaný v hollywoodském hitu Kokosy na sněhu. Jenomže zatímco v něm se sny několika potřeštěnců plní spíš dílem náhody, na polynéském  souostroví uspořádali casting, z něhož vyšel vítězně právě Semi a získal tak šanci trénovat v Německu, v zemi sáňkařských šampionů.

K tomu už navíc nedošlo pod jeho rodným jménem. V rámci marketingové akce převzal exotický sáňkař jméno německé firmy na spodní prádlo Bruno Banani a začal propagovat řadu jejích výrobků s názvem "Poháněn kokosovými ořechy".

Firma v té době živila historku, že se jedná o mimořádnou shodu jmen a že Banani je synem sběrače kokosů. I když sem tam média napsala, že sáňkař se ve skutečnosti jmenuje Fuahea Semi a jeho otec má farmu s maniokem, definitivně odhalil podvod až loni časopis Der Spiegel.

Magazín tak upozornil na případ i funkcionářské špičky a například současný prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach označil kauzu za "perverzní". "Změnit si jméno kvůli sponzorovi, to už je na mě moc. Tohle už nemá co dělat s normálním marketingem," tvrdil.

Nicméně i když je sáňkařovo jméno zjevnou reklamou, MOV mu účast na hrách zakázat nemůže. Sportovec si změnil jméno i na úřadech a "Bruno Banani" má zapsáno také v pase. "Na své jméno je pyšný a nikdy toho nelitoval. Kromě toho je to právě člověk jménem Bruno, kdo se kvalifikoval na olympijské hry," řekla bývalá sáňkařka Isabel Barschinská, jež má jednočlennou reprezentaci království Tonga na povel.

Autoři: ,


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...Najdete na iDNES.cz