Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 24. listopadu 2017 Emílie

Sdruženáři v olympijském Soči. Jiskry létají, trať je motokros, popsali

BUDUJEME. V ruském Soči, dějišti příštích olympijských her, se horečně staví. | foto: Profimedia.cz

20 2012
Podmínky pro přípravu neměli zrovna nejlepší. "Oproti loňsku jsme museli operovat s polovinou prostředků," posteskl si Luděk Šablatura, reprezentační trenér českých sdruženářů. Ovšem úkol, který si vytyčil jako jednu z priorit - tedy test areálu pro příští zimní olympijské hry v Soči - se naplnit podařilo. "A zajeli jsme tam i solidní výsledky," navnadilo kouče.

Světový pohár v severské kombinaci začíná už tento víkend v Lillehammeru. S přípravou jsme maximálně spokojení, umisťovat se chceme co nejvýš, těšili se reprezentanti.

"A třeba zase i na bedně," zasnil se Tomáš Slavík, který se v minulé sezoně jako jediný z Čechů na stupně vítězů prosadil.

Motivací budou kromě prémií i bodové zisky, které už se začínají započítávat do olympijských žebříčků. Z nich pak vzejde pětapadesát účastníků, kteří za 444 dnů vyrazí do olympijských závodů v Rusku.

Fotogalerie

"Ale dnes je to tam děsné staveniště," tvrdil Pavel Churavý a Miroslav Dvořák, v letní Grand Prix nejlepší z reprezentantů, potvrdil: "Do Soči jsme přijížděli ve dvě ráno a jiskry tam pořád létaly."

Čeští závodníci žasli, kolik peněz Rusko do příprav her cpe. Všechno musí být nejlepší, nablýskané, bytelné. "Fakt neskutečné," říkal Dvořák, v závodě šestý. "Betonem a železem se nešetří."

Závodiště v Krásné Poljaně se však závodníkům líbí - podoba můstků vyšla z projektantského prkna muže, který staví všude po světě a závodníci jsou na ně zvyklí, tratě pro běžeckou část zase budou patřit jen sdruženářům. Start i cíl bude umístěn v prostoru přímo pod bubnem.

"Běžci budou jezdit někde na kopci," vysvětlil Slavík. "Aspoň nám nerozbijí sníh."

Na závod Summer GP nebyl ještě celý okruh běhu připravený, z konečných 2,5 kilometru zhruba 700 metrů scházelo. "Motokros," otřásl se však Dvořák při vzpomínce na náročný profil. "Není to typicky běžecká trať, jede se nahoru dolů. Ale já jsem měl dobrý pocit, dávám totiž přednost prudším a ne úplně dlouhým kopcům," oponoval Slavík.

"Obávám se jedině toho, že tam budou problémy se sněhem," přidal Šablatura. "Je to poměrně nízko, navíc blízko k moři. Ale my jsme tam byli ke konci července, kdy bylo snad 35 stupňů, možná víc a oni ještě měli pod speciálními plachtami schovaný sníh od loňska."

Autor:


Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou Ptáčkovou

Najdete na iDNES.czmobilní verze