Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Sydney už bylo deset případů dopingu

18 2000
S y d n e y - Deset pozitivních dopinkových případů mají zatím olympijské hry v Sydney. Mezi čtyřmi sportovci, kteří byli vyloučeni z her ještě předtím, než přicestovali do olympijské vesnice, je také český vzpěrač Zbyněk Vacura. Ten měl pozitivní nález na dehydroepiandrosteron (DHEA) a vrátil se domů z mezipřistání v Kuala Lumpuru. Dalších šest účastníků odhalila dopinková kontrola v dosavadním průběhu soutěží.

Podle šéfa lékařské komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Patricka Schamasche odjeli domů vedle Vacury ještě před zahájením her tři zápasníci, dva z Egypta a jeden z Maroka. Ve vesnici pak měli pozitivní testy vzpěrač z Tchaj-wanu, íránský boxer, plavec z Kazachstánu, dva vzpěrači z Rumunska a jeden z Norska. Všichni rumunští vzpěrači byli navíc rozhodnutím MOV z olympijských her vyloučeni.

Sporným případem je další rumunský reprezentant v plavání Cezar Badita, který měl na začátku letošního roku po mítinku v Monaku pozitivní test na anabolický steroid nandrolon, ale odvolal se k Mezinárodní plavecké federaci (FINA) a mohl podmíněně v olympijském bazénu startovat. Ve finále na dlouhé polohovce skončil stříbrný polohovkář z mistrovství Evropy v Helsinkách sedmý, ale v případě, že FINA potvrdí jeho čtyřletý trest, o své umístění přijde.

Schamasch je přesvědčen, že jeho komise bojuje v Sydney proti dopinku správně. "Antidopinkový program jsme připravovali několik let a domnívám se, že funguje dobře," uvedl  Schamasch, jenž jména hříšníků neuvedl. Lékařská komise provedla zatím 291 kontrol, ve 189 případech provedla testy i na krevní dopink EPO, zatím bez pozitivního nálezu. Během her v Sydney počítá Schamasch s 2000 dopinkových testů, z nichž každý vyjde v průměru na 600 dolarů.

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...Najdete na iDNES.cz