Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Sydney už vlaje i česká vlajka

10 2000
S y d n e y (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Pár minut po šesté hodině ranní evropského času byl do olympijské vesničky v Sydney oficiálně uvítán i český národní tým. Po krátkém kulturní předehře v domorodém australském stylu převzal šéf české olympijské mise František Dvořák od zástupce původních australských obyvatel aborigines umělecký artefakt a poté už ve společnosti výprav Maledivů a Angoly vystoupala během národní hymny na stožár vstupního parku olympijské vesnice i česká vlajka.

České sportovce reprezentovala ve slunném australském odpoledni na slavnostním ceremoniálu početná skupina závodníků, trenérů i funkcionářů. Ve slušivých, decentních a elegantních světle béžových oblecích se do malého venkovního hlediště usadili například plážoví volejbalisté Palinek, Lébl, Hudcová, Tobiášová, Celbová i Dosoudilová, cyklisté na čele s Pavlem Buráněm, trampolinistka Petra Vachníková, boxeři Kraj s Konečným, triatlonistka Renata Berková a šéftrenér Martin Dvořák, judistky Vernerová s Pažoutovou, střelci, kanoisté a  řada dalších.

Ti všichni na úvod shlédli taneční vystoupení malých aboriginců a na závěr spontánně zatleskali asi padesátičlennému dětskému sboru, který je prostřednictvím chytlavé písně, doprovázené kamarádským máváním, přátelsky uvítal v Austrálii. Mnohem větší zážitek to musel být zejména pro malé školáky, jejichž nervozita se podepsala na jednom klučinovi, který si bezprostředně po posledním tónu zcela mimo program na místě řádně provětral žaludek...

"Bylo to moc milé a zajímavé přivítání, zaujaly mě především aboriginské tance. Už jsem sice něco podobného viděla při jedné z procházek centrem Sydney, ale i tentokráte to bylo znovu něco zcela netradičního." shrnula své dojmy ze slavnostního aktu plážová volejbalistka Soňa Dosoudilová. Cestou k následnému uvítacímu rautu se pak většina českých sportovců musela prodrat špalírem o podpis žádající školáčků.

Autor:


Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz