V Třebíči létaly premiérové šípy. Šlo o účast lukostřelců v Londýně

Lukostřelkyně Sudřichová během závodů v Třebíči. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

26 2012
Druhé největší město kraje má za sebou jednu celkem důležitou premiéru: mistrovství České republiky v halové lukostřelbě. Do Třebíče se o víkendu sjeli závodníci z téměř tří desítek klubů.

"Prostory haly na ulici Manželů Curieových jsou přímo ideální a vejde se sem 32 terčů. Je to víc než na některých soutěžích mistrovství Evropy, protože z prostorových důvodů bývá obvykle jen 24 terčů," řekl František Hegedüs, jeden z organizátorů. Původem typický "Ostravak" zakotvil před několika lety v Humpolci, kde úspěšně začal fungovat i lukostřelecký oddíl.

Na jeho bedrech byly přípravy posledních tří mistrovství republiky - v Humpolci, Havířově a letos v Třebíči. A právě toto město ho nejen zázemím, ale i vstřícným jednáním radnice potěšilo.

A doufá, že další lukostřelecký oddíl bude právě v Třebíči. Diváků ale moc nebylo, protože by si neměli ani kam sednout.

Navíc mnohé určitě odradilo to, že vstup byl pouze v přezůvkách. Přesto si sem lidé cestu našli a kromě našich reprezentantů, kteří sbírali poslední body před odjezdem na květnové mistrovství Evropy v Holandsku, byli k vidění i ti, kteří se snaží o kvalifikaci na olympiádu v Londýně.

A to nejen na tu "hlavní", ale i následnou paralympiádu pro handicapované sportovce.

"Mně se tady hodně líbí, myslím si, že z těch mistrovství republiky, která jsem zažil, bych to v Třebíči zařadil mezi nejlepší. S mou výkonností to bylo tentokrát slabší, víkend mi nevyšel. Já si myslím, že si to tento rok šetřím na ten svůj důležitej závod do Londýna. Doufám, že to tam vyjde a 5. září budu střílet finále," říká David Drahonínský. Po těžkém úraze je už třináctým rokem po poranění míchy upoutaný na invalidní vozík.

Od roku 2001 se závodně věnuje lukostřelbě a reprezentuje Českou republiku v kategorii sportovců s nejvyšším stupněm postižení. Na paralympiádě v Pekingu dosáhl skvělého úspěchu, získal zlatou medaili v závodní lukostřelbě. Loni přivezl zlato a stříbro ze světového šampionátu v italském Turíně, čímž se kvalifikoval na letní paralympiádu v Londýně.

Šípy létají velkou rychlostí

A nutné je podle něj připomenout, že není luk jako luk. "Já střílím v kategorii kladkových luků, ten není v olympijském programu pro zdravé sportovce, proto je účast v této kategorii slabší. Rozdíl je v tom, že u olympijského luku, když překonáváte ten nátah, tak síla jakoby stoupá, a u kladkového luku překonáte dvě třetiny, pak přeskočí kladky a na konci taháte asi třetinou toho co na začátku. Proto můžete v klidu zamířit. Je to luk určený původně na lov zvěře a postupně ho lidi aplikovali i na terčovou střelbu," představuje David Drahonínský svoje sportovní náčiní.

Během soutěže vystřílí závodník 150 šípů za den. Jejich rychlost je úctyhodná, podle typu luku to bývá od 230 do 270 kilometrů za hodinu.

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Najdete na iDNES.cz