Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Turíně otevřeli olympijský stadion

Monacký kníže Albert II. na olympijském stadionu při jeho oficiálním otevření. | foto: Reuters

29 2005
Turín - Zrekonstruovaný Stadio Olympico, na kterém budou zahájeny a ukončeny olympijské hry v Turíně, byl oficiálně otevřen. "Jsem pyšný, že takový krásný stadion bude reprezentovat Itálii, když k ní budou upřeny zraky dvou miliard lidí," prohlásil šéf organizačního výboru Valentino Castellani.

V aréně ze třicátých let 20. století se bude konat 10. února slavnostní zahájení a o šestnáct dní později zakončení olympiády.

Přestavba sportovního stánku, který nechal postavit v roce 1933 tehdejší italský vůdce Benito Mussolini, začala v březnu minulého roku a stála zhruba třicet milionů eur.

Pro slavnostní ceremonie bude mít někdejší Stadio Comunale kapacitu 35 tisíc míst k sezení. Od příští sezony bude domovem fotbalového týmu AC Turín a zřejmě také Juventusu. Po skončení tohoto ročníku se totiž bude rekonstruovat jejich Stadio Delle Alpi, kam se přestěhovali po mistrovství světa 1990 právě ze Stadia Comunale.
 
"Odvedli tady vynikající práci. Doufám, že tu také budeme moci hrát," uvedl při dnešním otevřením stadionu, kterého se zúčastnilo několik stovek prominentů, trenér Juventusu Fabio Capello.

"Stará dáma" získala na starém stadionu dvacet mistrovských titulů, městský konkurent jeden. Turínský starosta Sergio Chiamparino navrhl, aby se po ZOH aréna přejmenovala na Grande Torino - k uctění legendárního týmu AC Turín, jehož éru ukončila v roce 1949 letecká havárie.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze