Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

V Turíně štafetu pohřbil. Ve Vancouveru bude Žalčík formulář vyplňovat znovu

OMYLEM V ZÁVODĚ. Dušan Kožíšek finišoval v turínské štafetě na devátém místě. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

4 2010
Popleta, nešika, hříšník. Jméno Květoslava Žalčíka dostalo při turínské olympiádě mnoho přívlastků. Při přihlašování štafety popletl soupisku a tým připravil o šanci na úspěch. Byl okamžitě vyloučen. Ve Vancouveru bude do formuláře jména závodníků zapisovat znovu.

Na čtvrtý úsek štafety na 4 x 10 kilometrů tehdy nepozorný funkcionář svým zásadním omylem poslal jiného běžce, než který se na závod připravoval.

"Beru to jako životní lekci," vzpomínal Žalčík, který se ve čtvrtek vydal do Kanady s prvním olympijským speciálem. "Na tak vrcholné akci se nesmí podobná věc stát. Mrzí mě to vzhledem k závodníkům, kteří mohli dosáhnout mnohem víc. Doufám, že to byla poslední fatální chyba."

Místo Šperla tehdy v závodě finišoval Kožíšek, který ještě hodinu před startem o ničem nevěděl. Na poslední úsek vybíhal na medailové pozici. V cíli byl devátý.

"Dodnes to nechápu, hlava psala něco jiného než ruce," krčil rameny Žalčík. "Ve Vancouveru budu vedoucí týmu, takže musím soupisku znovu vyplňovat já."

Žalčíka si jako odborníka na lyžařskou mázu vyžádal sám Lukáš Bauer. Právě na základě jeho rad by dvojnásobný vítěz Tour de Ski mohl klouzat pro zlatou olympijskou medaili.

"Zaslouží si, aby se stal lyžařským bohem a dosáhl až na Olymp," přál Žalčík Bauerovi. "Mám signály, že bychom se mohli dočkat skvělých výsledků."

Část tlaku padne i na něj. Poslední slovo k přípravě lyží české jedničky ale bude mít Bauerův osobní servisman Fousek.

"I na moje rady dají, pořád to mám v noze," popisoval šéf týmu. "Nervozita se určitě taky dostaví, ruce nám ale svazovat nebude. Poslední dva tři roky mažeme perfektně. Zodpovědnost bude veliká, o zlatu rozhodnou detaily."

Když se na letišti chystal k odletu za oceán, dlouho nedokázal odtrhnout telefon od ucha. Loučení s rodinou bylo náročné.

"Včera mi závodil kluk na dětské olympiádě. Překvapil i mě samotného - vyhrál," prozradil Žalčík. "Přispělo možná i to, že jsem mu tam dal trošku profesionálnější mázu. I tak se do Kanady těším, je to obrovský svátek, na který čekám celé čtyři roky."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze