Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

V Turíně začaly zimní olympijské hry

Olympijský oheň - Olympijský oheň | foto: Reuters

10 2006
Turín - Zimní olympijské hry se vrátily do Evropy. Ve 22.35 hod se v číši na sedmapadesát metrů vysokém pylonu nad Stadio Comunale rozhořel olympijský oheň. V Turíně jej zažehla dvojnásobná olympijská vítězka Stefania Belmondová. Italský prezident Carlo Azeglio Ciampi prohlásil XX. zimní olympijské hry za zahájené.

Po árii z Pucciniho opery Turandot v podání pěvce Luciana Pavarottiho vzápětí nebe nad bývalým stadionem turínského Juventusu ozářil bohatý ohňostroj.

Emotivní show přivítala Itálie největší sportovní svátek planety na své půdě po padesáti letech. Pod pěti kruhy se před půlstoletím závodilo v Cortině d´Ampezzo.

Na ploše slavilo začátek sedmnáctidenního svátku několik stovek z celkového počtu víc než 2500 sportovců z 82 zemí, velká část zůstala v rámci přípravy na závody v přilehlých horských oblastech oblasti Piermont.

Česko jako sedmnácté v pořadí

Poprvé kráčeli v davu zimních olympioniků reprezentanti Etiopie a Madagaskaru.

Sedmnáctou vlajku v pořadí přinesla na plochu olympijského stadionu Martina Sáblíková. Osmnáctiletá bruslařka stála v čele české výpravy, kterou z hlediště pozdravil prezident Václav Klaus.

Na rozdíl od italského ministra Silvia Berlusconiho přijali pozvání do čestné lóže společně s norským králem Haraldem V. nebo monackým knížetem Albertem II.

Nejpočetnější výpravu na hrách - tým 211 sportovců USA - pozdravila první dáma Laura Bushová. Britové mávali do hlediště manželce premiéra Cherie Blairové.

Nechyběli členové Mezinárodního olympijského výboru v čele s prezidentem Jacquesem Roggem a jeho předchůdcem Juanem Antoniem Samaranchem.

Rytmus, vášeň, rychlost

Slavnostní ceremoniál v duchu motta "Rytmus, vášeň, rychlost" roztančil sportovní svět. "Chtěli jsme ukázat světu italskou vášeň - způsob, jakým řídí, jakým se oblékají," vysvětlil Marco Balich, bývalý producent koncertních show hudebních skupin U2 a Pink Floyd.

Více než dvě miliardy diváků u televizních obrazovek na celé planetě sledovalo barevnou světelnou show v netypickém prostředí s netypickými výjevy -  monopost formule jedna Ferrari v olympijském provedení ohlušil svými motory 35 000 diváků.

Ti, oděni v bílých pláštích, dotvářeli na stadionu zimní atmosféru v "jarním" Turíně společně s tanečníky v převlecích sněhových vloček nebo závodníky na kolečkových bruslích, z jejichž přileb šlehaly plameny.

Při bravurní show nechyběl sport - rytmus ceremoniálu stanovil italský olympijský vítěz a několikanásobný mistr světa ve sportovní gymnastice Jury Chechi. Rudí tanečníci coby pulzující srdce představili divákům italskou vášeň.

Herzigová jako Venuše

Turín okouzlil grácií - v osobě mladé modelky a zpěvačky Carly Bruniové. Oděna v modelu od slavného italského návrháře Giorgia Armaniho přinesla karabiniérům italskou vlajku, jež na stožár vystoupala za zvuků italské státní hymny v podání devítileté Eleonory Benettiové.

Překvapila originalita domácích organizátorů - v živém zobrazení rozfázovaného pokusu skokana na lyžích nebo prostřednictvím obřích olympijských kruhů nad stadionem.

V osobě Evy Herzigové, české topmodelky zářící na pódiu coby Botticelliho Venuše, uchvátila pasáž, věnovaná italské historii, kultuře a umění.

"Tady žije vášeň. Prožívejme ji společně se sportovci, hrdiny našich her," přál si šéf organizačního výboru Valentino Castellani. "Hlavně čistě, bez dopingu," přidal se prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Vlajku přinesla Lorenová

Procedurální "nutnosti" přikrášlily ženy. V čestné osmičce, která přinesla na plochu stadionu olympijskou vlajku, se vyjímala zejména držitelka dvou Oscarů, jednasedmdesátileté herečka Sophie Lorenová, domácí lyžařka Manuela di Centaová a mozambická půlkařka Maria Mutolaová.

Olympijskou přísahu složil nejlepší slalomář letošní sezony Giorgio Rocca, slib rozhodčích zazněl z úst Fabia Bianchettiho, arbitra krasobruslařských soutěží.

Napětí na olympijském stadionu zvýšilo netypické propojení - "živou" mírovou holubici, vytvořenou z těl 28 akrobatů, vyprovodila k odletu nejdřív recitace části slavné písně Beatles "Imagine" v podání Yoko Ono, vdovy po Johnu Lennonovi, pak i hudební provedení slavného hitu v podání Petra Gabriela.

Sportovní svět pak už jen očekával posledního člena olympijské štafety.

Po trojnásobném olympijském vítězi Albertu Tombovi, který pochodeň přinesl na stadion a členech zlaté běžecké štafety z Lillehammeru 1994, sjezdaři Piero Grossovi a olympijské vítězce ve sjezdovém lyžování Deborah Compagnoniové ji převzala Stefania Belmondová. Dvojnásobná olympijská vítězka prožila své další "vítězství" ve 22.35 hod.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze