Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vacura se dnes vrátil domů

8 2000
P r a h a - Český vzpěrač Zbyněk Vacura se vrátil do České republiky stoprocentně přesvědčený, že pozitivní dopingový nález, kvůli němuž nedoletěl do Sydney na olympijské hry a byl poslán zpět z Kuala Lumpuru, je omyl. "Nic jsem nebral. Nechápu, jakým způsobem se to mohlo stát. Snad se to vysvětlí," smutně řekl třiadvacetiletý muž poté, co vyšel z odbavovacího prostoru ruzyňského letiště v Praze. Vacura byl testován během srpnového soustředění vzpěračů v Praze a ve vzorku jeho moči byl zjištěn dehydroepiandrosteron, který je na seznamu zakázaných látek, zařazených do skupiny anabolických steroidů.

Nenápadný vzpěrač z Karlových Varů měl na olympiádě startovat v hmotnostní kategorii do 77 kilogramů. Zpráva antidopinkového výboru Vacuru zastihla na cestě do Sydney při mezipřistání v Kuala Lumpuru, odkud se vrátil zpět do Prahy. "Jel jsem na svojí první olympiádu," svěřil se Vacura, jak ho vyřazení z výpravy ranilo. "Tekly mi slzy," přiznal zkroušeně.

Cestou zpátky se mu honilo hlavou, "jak se to mohlo stát?" Šanci na očištění má v úterý 12. srpna, kdy bude provedena analýza B-vzorku. Teprve pokud by i druhý test dopadl pozitivě, tak může být sportovec definitivně prohlášen za dopujícího. V opačném případě by mohl znovu odletět na olympijské hry. Na Českém olympijském výboru má v tomto případě připravenu novou letenku. "Neznám oficiální zprávu ani složení prostředků, které mi našli. Nechápu to," opakoval Vacura s tím, že je v případě negativního B-vzorku připraven se na olympiádu vrátit.

"Samozřejmě, ale nepředpokládám, že by byl případný výkon po všem tom cestování něco extra," uvažoval Vacura. V případě, že bude i B-vzorek pozitivní, hrozí čtrnáctému muži z letošního mistrovství Evropy zastavení činnosti na dva roky. Při druhém provinění následuje doživotní zákaz činnosti. Po zveřejnění dopinkového případu se Vacura ocitl osamocen, na jeho stranu se takřka nikdo nepostavil, odsoudili jej trenéři i funkcionáři. Vzpěrače tento přístup nepřekvapil. "Zastání nemohu čekat. V této situaci se to ještě nikdy nikomu nestalo, na tom není nic zvláštního," smířeně uvedl Vacura a doufal v jediné: "Že se to vyřeší v můj prospěch."

Popis dalších tuzemských dopingových případů z posledních let najdete zde

Zbyněk Vacura musel čelit po příletu do Prahy otázkám početné skupiny novinářů.

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz