Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Valenta se chce rychle vrátit k pěti vrutům

6 2006
Špindlerův Mlýn - Tři roky na ten skok čekal, a když se k němu minulý pátek konečně odhodlal, způsobil si zranění. Trojné salto s pěti vruty přineslo akrobatickému lyžaři Aleši Valentovi v roce 2002 olympijské zlato, ale neúspěšný pokus o reprízu mu nyní zkomplikoval vyhlídky na obhajobu. V nedělní generálce ve Špindlerově Mlýně startoval i přes bolest, ale závod mu nevyšel a skončil až šestnáctý.

Na co jste v pátek pomyslel, když jste po dopadu skončil na zemi?
Měl jsem vyražený dech, takže jsem se nejdřív musel nadechnout. Koleno jsem cítil jen chviličku, pak jsem ještě vyjel nahoru na kopec, sjel k můstku a pořád nic. Až když jsem si sundal lyže, tak koleno nepříjemně vjelo dovnitř. Myslel jsem, že mám zlomenou ortézu, ale pak to začalo bolet.

Pět vrutů jste zkusil po dlouhých třech letech a takhle to dopadlo. Nebude to mít špatný vliv na vaši sebedůvěru?
Ne, tím já se nezatěžuji. Nehledě na to, že vlastní skok neměl chybu. Viděl jsem ho na videu a mohu být velice spokojený. Všechno funguje, jak má. Pět vrutů není v žádném případě problém, jen je potřeba to mít vyskákané.

Neváhal jste, zda do závodů za této situace nastoupíte?
Ne, vždycky chci závodit, baví mě to. Koleno potřebovalo vyzkoušet a já se lehkým zraněním dokonce skáču líp. Když to moc nebolí, tak jsem opatrnější a dávám víc důrazu na techniku. Ale tentokrát to bohužel ještě pořád trochu bolelo.

Co vám radil lékař?
Řekl, že to je na mě. Kdybych nebyl sportovec, doporučoval by mi tři týdny pauzu.

Nakolik se na vašem výsledku podepsalo zranění?
Bolest nebyla tak hrozná, ale já jsem se tím bohužel nechal příliš podmanit a nebojoval jsem na sto procent. Štve mě, že když už jsem byl schopen odhodlat k závodu, že jsem se taky nedokopal k tomu, abych skoky ustál.

Ve které fázi skoku se zranění nejvíce projevovalo?
Při odrazu a při dopadu. Když není noha stabilní při odrazu, tak je celý skok rozházený. Na dopadu se zase člověk se podvědomě šetří a dopadá jen na jednu nohu, což je hodně nevýhodné a riskantní. Když jsem byl ve vzduchu, tak jsem neměl přemýšlet o tom, jestli dopadnu a koleno se mi urve nebo neurve. Měl jsem být schopen si to v hlavě srovnat a říct si: „Oukej, toto jsou dva závodní skoky, kašli na to, že to bude bolet a pojď do toho.“

Jak reagovali na vaše zranění soupeři?
Zajímali se, jak koleno drží, ale nebylo to tak, že by z toho měli potají radost. Nevěřím, že by někdo druhému přál zranění, i kdyby šlo velkého rivala. Každý ví, jak je v našem nebezpečném sportu sám blízko k zranění, a tak se projevuje hlavně velká kolegialita.

Kdy teď půjdete znovu na můstek?
Doufám, že koleno bude dál držet, protože několikadenní pauzu si teď nemůžu dovolit. V pondělí chci odpočívat, ale od úterý do pátku bych rád skákal.

A kdy dojde na pět vrutů?
Jakmile to koleno dovolí. U pěti vrutů je problém v tom, že při nich je obrovské množství rotace. Když člověk dopadne a ještě pořád mu rotuje tělo, tak to může hodně ublížit. Dělat to s nataženým vazem není moc dobré. Na druhou stranu to skákat musím a je třeba začít co nejdříve. Na olympiádě by už mohlo pozdě.

Aleš Valenta.

Český akrobatický skokan Aleš Valenta.

Český akrobatický skokan Aleš Valenta oznámil 3. května 2007 ukončení aktivní kariéry.

Český akrobatický skokan Aleš Valenta.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze