Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Valenta šel do kina na Valentu

7 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Dva vrcholy má před sebou při nadcházejícíh olympijských hrách v Salt Lake City akrobatický lyžař Aleš Valenta. V pátek při slavnostním zahájení bude vlajkonošem české výpravy a 16. února se postaví na start v Deer Valley jako jeden z největších favoritů soutěže. V dějišti her je už dva dny, trénovat ještě nesmí. "Tak jsem zatím vlastně pořád jen v olympijské vesnici, nic jiného jsem tu skoro neviděl," říká Valenta, který ve středu oslavil 29. narozeniny. "Nic velkého to nebude, asi jen s trenérem zajdeme večer někam na skleničku," říkal dopoledne.

Na velké oslavy svých narozenin prý ani moc zvyklý není. Na začátku února je většinou na soustředění nebo závodech Světového poháru, takže pořádné oslavy přijdou na řadu až po sezoně. Stejné to bylo i před čtyřmi roky v Naganu. "Ani si nevzpomínám, jak jsem to tehdy slavil. Asi nijak moc bouřlivě, když si na to nepamatuji," směje se Valenta.

Před začátkem her je v dobré pohodě a se svojí typickou bezstarostností dokáže zažertovat i o tom, jestli by případně ustál nějakou bouřlivější oslavu. "Co by se dělo, kdybych se někde zboural? Snad nic. Trénovat můžu stejně až za pět dnů, tak bych se do té doby dal určitě dohromdady."

Sluníčko si Valenta nepřeje
Olympijskou trať Valenta dobře zná, už dvakrát tady závodil o body do Světového poháru. "Hlavně si přeji, aby při závodě nesvítilo sluníčko. Mám ho rád, ale zrovna tady mi vadí, protože se odráží od můstků a když doskakuji, padám zase do úplnéjo stínu, takže orientaci v závěrečné fázi není nejlepší."

Do závodu bude vstupovat jako třetí muž pořadí Světového poháru a také jako jediný závodník, který zvládl salto s pěti vruty. Zatím však neví, zda svou tajnou zbraň předvede i v olympijské soutěži. "V semifinále určitě ne. A ve finále bych po tom sáhl až jedině tehdy, kdybych měl velkou ztrátu a musel riskovat stylem všechno nebo nic. Ale nerad cokoli předem plánuji."

Filmový hrdina
Volný čas v olympijské vesnici tráví Valenta udržováním kondice v posilovně a surfováním po internetu. "Ten používám hlavně k e-mailové komunikaci. Nejsem z těch, kdo si sednou k počítači a třeba tři hodiny bezcílně surfují. Na hledání zajímavých informací mám spoustu času jindy než při olympiádě."

Vyrazil si také do místního kina, kde zrovna běžel americký film, v němž sám hrál. Jmenuje se "Cold fusion" a je celý pouze o lyžování. "Jsem vlastně jediný Evropan, který v něm hraje. Část se odehrává třeba v Íránu nebo v Keni, já jsem lyžoval v Winter Parku. V Americe normálně film běží v kinech nebo se prodává na videu a DVD," vypráví Valenta a přechází plynule do méně vážné roviny: "Je to fakt hezký pocit, když se vidíte na plátně a pak v titulcích. Ale zvládl bych i náročnější role, třeba nějaké milovnické."

Být blízko Britney...
V jedné z hlavních rolí bude i v pátek při slavnostním zahájení. Jako jedinému akrobatickému lyžaři se mu dostalo cti, že ponese vlajku své výpravy. Při minulé olympiádě Valenta ještě sledoval v televizi na Havaji a do Nagana přiletěl později. "Kluci z týmu Europe mi hned blahopřáli, protože je to prý velká věc. A já vlastně ani nevím, co mě všechno čeká. Nikdy jsem žádnou vlajku nenesl, ani na pionárském táboře. Snad jenom kdysi takovou malinkou v průvodu na prvního máje," vtipkuje Valenta.

Rodiče mu hned telefonovali, jak jsou na něj pyšní. Kamarádi mu zase radili, ať vyvede nějakou skopičinu. A co si od ceremoniálu slibuje Valenta? "Nerad bych tam nastydnul a chtěl bych se dostat co nejblíže k Britney Spears. Jen si myslím, že v té zimě nebude mít své tradiční oblečky."

Akrobatický lyžař Aleš Valenta u počítače v olympijské vesnici.

Akrobatický lyžař Aleš Valenta odpovídá v olympijské vesnici na otázky novinářů.

"Tohle sem dopsala Nikola Sudová," ukazuje akrobatický lyžař před dveřmi svého pokoje na vizitku s nápisem "Aleš Valenta - profesionální lenoch a cynik"

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...Najdete na iDNES.cz