Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Valenta: Už jsem skočil i čtverné salto

21 2002
Salt Lake City - Těsně poté, co fandil českým hokejistům ve čtvrtfinálovém zápase proti Rusku, usedl čerstvý olympijský vítěz Aleš Valenta k počítači a odpovídal na otázky čtenářů. I když už bylo půl druhé v noci středoevropského času, trvalo skoro hodinu a půl, než se s přívalem dotazů vypořádal. Nejčastěji padaly otázky na čtverný skok, kterým by překonal svůj olympijský kousek. "Už jsem ho skočil," odpověděl.Odpovědi Aleše Valenty najdete ZDE.

"Skočil jsem ho asi dvakrát, ale zatím jen do vody, kvůli bezpečnosti," dodal.

Valenta přiveze první zlato po 34 letech
Fanoušci museli čekat na to, až český sportovec získá na zimních olympijských hrách zlatou medaili v individuálním závodě od roku 1968. V úterý se to v Deer Valley povedlo akrobatickému lyžaři Aleši Valentovi, který se kromě prvenství zapsal do historie i trojným saltem s pěti vruty.

Devětadvacetiletý rodák ze Šumperka sahal po olympijské medaili již před čtyřmi roky v Naganu, nakonec na něj zbyla jen čtvrtá příčka. Lépe se mu nevedlo ani na světových šampionátech a při Světovém poháru byl maximálně druhý. "Je to tak, poprvé jsem nějaký závod vyhrál až na olympiádě," přiznává sympatický závodník, který svým životním nadhledem občas připomíná kanoistu Lukáše Pollerta. Jeho životní heslo zní: být v pohodě.

Valenta je všestranným sportovcem, kdysi dělal i skok o tyči a gymnastiku. "Na podzim si zkusil změřit běh na šedesát metrů a atletičtí trenéři mu řekli, že kdyby na sobě trochu zapracoval, tak je při republikovém mistrovství do třetího místa. Je také dobrý tenista, má neuvěřitelně tvrdé podání. Tak výbušného sportovce jen tak nevidíte," říká jeho trenér Pavel Landa.

Olympijský vítěz závodí za takzvaný Europa team a je vlastně sportovním podnikatelem, neboť na svou přípravu nedostává od lyžařského svazu ani korunu a celou si ji platí sám. Zahrál si také v americkém filmu Cold fusion. "Je celý o lyžování, takže tam nemám ani štěk. Ale hraje se v kinech a je k dostání normálně na DVD," vypráví Valenta.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze