Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Valentův sok udělá krok a skočí z mostu

9 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - I když jsou olympijské hry samy o sobě velkou motivací, americký akrobatický skokan Eric Bergoust má jednu speciální. Představí prakticky v domácím prostředí, jelikož skokanský areál v Deer Valley je od jeho bydliště v Park City co by 'kamenem dohodil'. "Budu závodit čtvrthodinu od svého domova," usmíval se olympijský vítěz z Nagana. Po jeho skalpu touží všichni, i Čech Aleš Valenta, zlatá medaile přitahuje ještě víc. Jenomže Bergoust v Salt Lake City prahne po obhajobě, před očima svých blízkých i krajanů se nechce nechat svrhnout z trůnu.

Dokázal snad úplně všechno. Vyhrál olympijské hry, světový šampionát, celkové pořadí Světového poháru, Hry dobré vůle, při závodu dosáhl největšího bodového součtu v historii... Přesto hledá nové výzvy.

"Nehonil jsem se za medailemi, spíš jsem se vždycky snažil neustále se zlepšovat. A vítězství pak přišla sama," vykládal Eric Bergoust na tiskové konferenci novinářům. "Stále se pokouším zdokonalovat a jsem překvapený, že jsem toho po těch letech pořád schopen," podotkl.

Už v mládí se potají učil skákat ze střechy a z komína domu rodičů. Vždycky vynesl všechny matrace a deky, které našel, aby padal do měkkého. A ve svých dvaatřiceti letech je snad ještě horší.

Přiznává, že rád dělá věci, které ho děsí. Věci, které vypadají hrozivě, ale jsou vlastně bezpečné... "Jako třeba skočit z dvacetimetrového mostu. Vždyť toho moc pokazit nemůžete, prostě uděláte jeden krok a dvacet metrů letíte do vody," krčil rameny muž, jenž na ZOH startoval již před osmi lety v Lillehammeru, kde obsadil sedmou příčku.      

Vyvádí ztřeštěné kousky, ale přesto se nepovažuje za hazardéra. Nevypočitatelné riskování je mu prý cizí. "Jsem pro uvážený risk, který vás po malých krůčcích dovede k velkým věcem," poznamenal Bergoust.

Nyní se však soustředuje na olympijský závod. Salt Lake City zná moc dobře a tráví tu spoustu času. Je v těžké pozici a pod velkým tlakem, přesto si ho příliš nepřipouští. "Je parádní, že budu závodit tak blízko od domova, aspoň se na mě může podívat rodina. Do Nagana mě přijel povzbudit jenom můj otec, teď to bude padesát lidí," liboval si.  

Autor:


Další z rubriky

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz