Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 16. října 2017 Havel

Válka mezi organizacemi tělesně postižených sportovců pokračuje

Ilustrační foto | foto: Daniel Pavlis

19 2010
Český svaz tělesně postižených sportovců (ČSTPS) byl dnes na jednání Výkonného grémia vyloučen z Českého paralympijského výboru (ČPV). Podle představitelů orgánu zastřešujícího všechny české handicapované sportovce ČSTPS nezaplatil členské příspěvky za uplynulých pět let v celkové výši 4 950 000 korun. ČPV přitom uplynulých pět let nepovažoval ČSTPS za svého člena.

Letitý spor mezi dvěma orgány ukončil až nedávný soud, který po mnoha letech definitivně uznal ČSTPS za člena ČPV. K roztržce došlo před pěti lety, kde předseda ČSTPS Jan Nevrkla pohrozil vystoupením z ČPV, čímž chtěl poukázat mimo jiné na netransparentnost rozdělování financí. "ČSTPS za celé ty roky ani jednou neprojevil zájem o plnění svých členských povinností," stojí v tiskové zprávě ČPV.

Ten ale celých pět let ČSTPS nepovažoval za svého člena, nepřihlašoval jeho sportovce na vrcholné soutěže a ani svazu nepřidělil žádné finance. Naopak založil konkurenční Českou asociaci tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS) a požadavek na platbu členského příspěvku zanesl do stanov až v
roce 2007, tři roky po údajném vyřazení ČSTPS z ČPV. Zastavením podpory tak v letech 2005 až 2009 přišel ČSTPS o zhruba 60 milionů korun.

"Sportovci ČSTPS tak opět nebudou moci závodit na vrcholných soutěžích. Vše směřuje k likvidaci svazu jako nepohodlného kritika, který v roce 2004 upozornil na nedemokratické uspořádání ČPV s absencí valné hromady, voleb, auditu účetnictví a kritérií pro dělení státních prostředků. Tento stav přetrvává dodnes," napsal v tiskové zprávě Nevrkla. "O dosavadním jednání ČPV byl písemně informován Mezinárodní paralympijský výbor (IPC)," uvedl.

Celé dnešní řádné jednání výkonného grémia ČPV trvalo patnáct minut, Nevrkla dostal pět minut na obhajobu. Jako jediný ze šesti přítomných členů byl proti vyloučení. "Tenhle typ jednání z pozice síly a moci je na hony vzdálen nejen ideálům olympismu a paralympismu, ale i dobrým mravům obecně," zlobil se Nevrkla. "Budeme tudíž na vzniklou situaci a bolševické manýry reagovat," dodal.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze