Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Válka u skokanů: Bajc nechtěl do Turína!

7 2006
Praha - V českém skokanském hnutí zuří válka. Aktéři? Reprezentační trenér Vasja Bajc, vedení úseku a Jandys team, skupina lidí kolem lídra Světového poháru. V úterý dopoledne dokonce z úst slovinského trenéra národního týmu padla šokující věta: Nepojedu do Turína! "Tohle řekl?" diví se Jakub Janda.

"Já o tom nic nevím, takže to těžko můžu komentovat," dodává vítěz Turné čtyř můstků.

Ve středu odletí do Turína jako jeden z favoritů skokanských soutěží na zimních olympijských hrách.

Ale muž, který v posledních dvou letech posunul jeho kariéru do hvězdných výšin, zavolal šéfovi úseku Leoši Škodovi, že svoji účast v Turíně zvažuje. "Prý se mu nelíbí kompletní zákulisí kolem skoků," popisuje Škoda telefonát s Vasjou Bajcem.

Přeloženo do srozumitelné řeči: slovinskému odborníkovi vadí problematické vztahy na úrovni Bajc - úsek skoků - Jandys team.

Vztahy mezi těmito třemi subjekty nejsou ideální už několik měsíců. Chceme pro Jakuba to nejlepší, tvrdí všechny zainteresované strany.

Jež: Je to neprofesionální

Záměry jsou však různé - Bajc klid a plné soustředění na trénink, úsek skoku a Jandys team využití úspěšného závodníka pro reklamní a marketingové účely: ale každý jiným směrem.

A Bajcovi čtyři dny před začátkem zimních olympijských her došla trpělivost. Podle Leoše Škody byl poslední kapkou článek na internetovém serveru www.skoky.cz: "Doprovod týmu skokanů na ZOH - Podvod a ostuda!"

Slovinskému trenérovi se nelíbila kritika složení realizačního týmu, kterou sám odsouhlasil. Server provozuje bývalý skokan Jaroslav Sakala, jako spolupracovník je uveden i František Jež, manažer Jakuba Jandy.

Vždyť ti jde o hodně, riskuješ své renomé, odrazoval Škoda přes telefon Bajce od plánu zrušit cestu do Turína. "Já? Proč? Než jsem přijel do Česka, měl jsem na kontě devět medailí z mistrovství světa a zimních olympiád. S Jakubem jsme získali další dvě. Čím mě chceš zviklat?" ptal se jej Bajc. Ten v úterý podvečer nezvedal telefon.

Jeho slova manažery Jakuba Jandy překvapila. "Nevím, co Vasju k takovému prohlášení vedlo. Je trenér a měl by v první řadě dělat svoji práci," říká František Jež, jeden z lídrů Jandys teamu.

"Pokud by měl opravdový zájem o Jakuba, nikdy by to neudělal. Je to neprofesionální, neseriózní a destabilizační," dodává.

Do Turína Bajc pojede. A pak?

Napjaté vztahy mezi všemi třemi subjekty potvrzuje větou: "Podle mě je to účelová informace."

O autorovi informace nemluví, k řešení celé situace by si měly všechny strany zasednout po skončení sportovního svátku v Turíně. Je ochoten jednat. "Otázkou je, jestli budou chtít jednat všichni."

Možná už všichni nebudou. Vasja Bajc před týdnem naznačil, že u českého národního týmu po zimních olympijských hrách skončí.

Leoš Škoda jej na víkendových závodech Světového poháru ve Willingenu přemlouval. "Byl jsem si jistý, že na devadesát procent jsme se domluvili," tvrdí šéf úseku. V úterý z procent ubral. "Pravděpodobnost, že zůstane, vidím tak na dvě procenta."

Přítomnost Bajce na trenérské věži při olympijských závodech však Leoš Škoda nezpochybňuje. "Pojede, o to nemějte strach."

Úspěšná skokanská dvojice: vítěz Turné čtyř můstků Jakub Janda a reprezentační trenér českého týmu Vasja Bajc.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze