Valová sbírala v kvalifikaci zkušenosti

21 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Už v kvalifikaci skončilo účinkování Lenky Valové v olympijské stíhačce jednotlivkyň na 3 km. Ve vítězné jízdě s Evelyn Garciovou ze Salvadoru dosáhla času 3:37,765, což jí vyneslo 11. místo z dvanáctičlenného startovního pole. "Jsem spokojen," konstatoval přesto trenér Břetislav Usnul.

Jednadvacetiletá rodačka z Třebíče totiž především sbírala zkušenosti mezi o poznání zkušenějšími soupeřkami. Místo v olympijském závodě jí přepustila česká cyklistka číslo jedna Lada Kozlíková, která se v Aténách soustředí na bodovací závod.

"Lenka si tu zajela osobní rekord. Jako nejmladší cyklistka, která nastoupila do stíhačky, se určitě neztratila," míní kouč. Byť porazila jen salvadorskou soupeřku, trenérovi udělala radost.

"Soupeřka je daleko zkušenější, na rozdíl od Lenky má možnost startovat ve Světových pohárech," říkal, zatímco jeho svěřenka seděla na dopingové kontrole.

"V ženské cyklistice  to je začarovaný kruh. Na jedné straně chybějí zkušenosti, na druhé finance. Na podobné dráze startovala Lenka naposledy před dvěma roky na mistrovství Evropy v Německu."

Do závodu šla Valová s cílem zajet čas pod čtyři minuty, což splnila s přehledem, "Neodhadl jsem ale převod, mohla mít i maličko těžší," přiznal Usnul. "Ze začátku vyrazila velice dobře, na kilometru příliš za soupeřkami nezaostala. Ale na konci jí docházely síly,"

Před závodem prý byla Valová viditelně nervozní. "Dvakrát si tu dokonce zapomněla kolo v autobuse a my se pro něj museli vracet," usmíval se trenér Usnul.

Už v kvalifikaci diváci bouřlivě aplaudovali skvělým časům. Nejprve Australanka Katie Mactierová překonala časem 3:29,945 světový rekord Novozélaňďky Sarah Ulmerové (3:30,604), ta jej však v poslední jízdě vybojovala famózním způsobem zpět. Po třech kilometrech její jízdy se zastavila časomíra na hodnotě z říše snů - 3:26,400!

"To, že se tu jezdí rychlé časy mě ani moc nepřekvapuje," trdí trenér Usnul. "Všichni sem přijeli skvěle připraveni a výkonům nahrává i teplé počasí. To je pro těla cyklistů příznivé."

Nizozemská cyklistka Leontien Zijlaardová-van Moorselová zatím svou sbírku zlatých medailí nerozšíří. Čtyřnásobná olympijská vítězka totiž v prvním kole stíhačky dosáhla třetího času. O zlato tak se tak poperou Australanka Katie Mactierová a Sarah Ulmerová z Nového Zélandu.

Zlatou medaili ve stíhacím závodu dráhařů na čtyři kilometry získal britský cyklista Bradley Wiggins. V aténské finálové jízdě jasně zdolal obhájce bronzové medaile ze Sydney Brada McGeeho z Austrálie,

V olympijském sprintu uspěli reprezentanti Německa ve složení Jens Fiedler, Stefan Nimke a René Wolff. Do finále spolu s nimi nečekaně překvapivě japonské trio Tošiaki Fušimi, Masaki Inoue a Tomohiro Nagacuka. Pro Fiedlera to byla již třetí zlatá olympijská medaile.

Výsledky:
Muži:
Stíhací závod na 4 km:
Finále:
Wiggins (Brit.) 4:16,304 - McGee (Austr.) 4:20,436. O 3. místo: Escobar (Šp.) 4:17,947 - Hayles (Brit.) 4:22,291. Konečné pořadí: 1. Wiggins, 2. McGee, 3. Escobar, 4. Hayles, 5. Roberts (Austr.), 6. Sanchez (Fr.), 7. Djudja (Ukr.), 8. Bartko (Něm.).
Olympijský sprint:
Finále:
Německo (Fiedler, Nimke, Wolff) 43,980 - Japonsko (Fušimi, Inoue, Nagacuka) 44,246. O 3. místo: Francie (Tournant, Gané, Bourgain) 44,359 - Austrálie (Bayley, Eadie, Kelly) 44,404.  Konečné pořadí: 1. Německo, 2. Japonsko, 3. Francie, 4. Austrálie, 5. Velká Británie, 6. Nizozemsko, 7. Španělsko, 8. Řecko.
Ženy
Stíhací závod na 3 km - kvalifikace:
1. Ulmerová (N. Zél.) 3:26,400 - světový rekord, 2. Mactierová (Austr.) 3:29,945, 3. Zijlaardová-van Moorselová (Niz.) 3:30,422, 4. Batesová (Austr.) 3:31,236, 5. Čaliková (Rus.) 3:33,709, 6. Thürigová (Švýc.) 3:34,746, 7. Daviesová (Brit.) 3:35,069, 8. Sljussarevová (Rus.) 3:35,177, ...11. Valová (ČR) 3:54,372. 1. kolo: Batesová 3:34,743 - Čaliková 3:36,442, Zijlaardová- van Moorselová 3:28,747 - Thürigová 3:34,831, Mactierová 3:28,095 - Daviesová 3:38,015, Ulmerová 3:27,444 - Sljusarevová 3:36,263.  Finále: Ulmerová - Mactierová, o 3. místo: Batesová - Zijlaardová-van Moorselová.Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz