Van den Hoogenband si užívá život v pozadí

10 2004
Praha - Plavec Pieter van den Hoogenband si užívá život ve stínu americké hvězdy Michaela Phelpse. Nizozemský reprezentant se připravuje na obhajobu olympijského triumfu z kraulařské dvoustovky a Phelpsovy výroky o útoku na medailový rekord Marka Spitze ho nechávají chladným.

"Nemám rád pozornost, může si klidně všechnu nechat," řekl na adresu svého soupeře Van den Hoogenband podle agentury Reuters. Jeho mladý soupeř si naopak popularitu užívá.

Považuje se nejen za výborného sportovce, ale také za vyslance plavání ve světě. "Když se stal profesionálem, jedním z jeho cílů bylo pozvednout plavání. Říkal, že chce, aby lidé přijali tento sport za svůj," prozradila jeho matka Deborah.

Devatenáctiletý Američan, který chce v Aténách získat alespoň sedm zlatých medailí, je přihlášen do osmi disciplín včetně dvoustovky volným způsobem. "Nechci mu zkazit večírek, chci jen zaplavat co nejlépe," naznačil své cíle jeho nizozemský rival.

Kraulařská dvoustovka bude v aténském bazénu jednou z nejsilněji obsazených disciplín, do rozplaveb nastoupí držitelé čtyř nejlepších časů historie. Kromě Phelpse a Van den Hoogenbanda se představí i světový rekordman Ian Thorpe a další
Australan Grant Hackett. Do finále bude chtít postoupit i český plavec Květoslav Svoboda.

"Vždycky je dobré mít kolem sebe kvalitní soupeře. Dává vám to něco navíc," pochvaloval si silnou konkurenci šestadvacetiletý Nizozemec.  Pro něj dvoustovka stojí v pozadí za kraulařskou stovkou, na níž před čtyřmi lety v Sydney rovněž získal zlatou medaili. Jeho největšími sportovními vzory byli olympijští vítězové ze stovky Matt Biondi a Alexander Popov. "Proč byli mými hrdiny? Kvůli stovce volným způsobem. Stejně jako v atletice je to královská disciplína," vysvětlil.

Van den Hoogenband na startu

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...Najdete na iDNES.cz