Van den Hoogenband si užívá život v pozadí

10 2004
Praha - Plavec Pieter van den Hoogenband si užívá život ve stínu americké hvězdy Michaela Phelpse. Nizozemský reprezentant se připravuje na obhajobu olympijského triumfu z kraulařské dvoustovky a Phelpsovy výroky o útoku na medailový rekord Marka Spitze ho nechávají chladným.

"Nemám rád pozornost, může si klidně všechnu nechat," řekl na adresu svého soupeře Van den Hoogenband podle agentury Reuters. Jeho mladý soupeř si naopak popularitu užívá.

Považuje se nejen za výborného sportovce, ale také za vyslance plavání ve světě. "Když se stal profesionálem, jedním z jeho cílů bylo pozvednout plavání. Říkal, že chce, aby lidé přijali tento sport za svůj," prozradila jeho matka Deborah.

Devatenáctiletý Američan, který chce v Aténách získat alespoň sedm zlatých medailí, je přihlášen do osmi disciplín včetně dvoustovky volným způsobem. "Nechci mu zkazit večírek, chci jen zaplavat co nejlépe," naznačil své cíle jeho nizozemský rival.

Kraulařská dvoustovka bude v aténském bazénu jednou z nejsilněji obsazených disciplín, do rozplaveb nastoupí držitelé čtyř nejlepších časů historie. Kromě Phelpse a Van den Hoogenbanda se představí i světový rekordman Ian Thorpe a další
Australan Grant Hackett. Do finále bude chtít postoupit i český plavec Květoslav Svoboda.

"Vždycky je dobré mít kolem sebe kvalitní soupeře. Dává vám to něco navíc," pochvaloval si silnou konkurenci šestadvacetiletý Nizozemec.  Pro něj dvoustovka stojí v pozadí za kraulařskou stovkou, na níž před čtyřmi lety v Sydney rovněž získal zlatou medaili. Jeho největšími sportovními vzory byli olympijští vítězové ze stovky Matt Biondi a Alexander Popov. "Proč byli mými hrdiny? Kvůli stovce volným způsobem. Stejně jako v atletice je to královská disciplína," vysvětlil.

Van den Hoogenband na startu

Autor:

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz