Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Vancouver 2010, nejtěžší rok pro dopingové podvodníky

11 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Pevnější síť pro boj proti dopingu olympiády nezažily. V boji, jenž patrně nikdy nemůže být zcela vítězný, se opět přitvrdilo. A jak! Zatímco turínské zimní hry hlásily rekordních 1 200 dopingových testů, ve Vancouveru jich už bude 2 000, z toho 844 mimosoutěžních.

"Jsme připraveni i na razie na pokojích sportovců," říká Arne Ljungqvist, šéf lékařské komise MOV. "Při oprávněném podezření může na tyto pokoje vniknout kanadská policie. Nevynecháme ani hvězdy NHL."

Do antidopingové akce Vancouver vložilMOV a kanadští organizátoři 11 milionů eur. Poprvé v historii zimních her zůstanou vzorky uchovány 8 let po jejich skončení pro případné nové otestování modernějšími metodami.

V období mezi dvěma posledními olympiádami zaznamenaly zimní sporty 42 pozitivních dopingových případů. Devatenáctkrát podváděli Rusové.

Rusové = carové dopingu

Náhoda? "Ne. Jde u nich o systematický doping," soudí Jochen Behle, trenér německých běžců na lyžích.

Christian Ayotte, ředitel antidopingové laboratoře vMontrealu, poukazuje: "Syntetické EPO, používané v běhu na lyžích a biatlonu, je bohužel stále těžko odhalitelné, pokud k testu nedojde brzy po použití."

Prezident MOV Jacques Rogge dokonce obdržel požadavek na vyloučení všech ruských lyžařů a biatlonistů z her. Odmítl. "Bylo by to protizákonné."

Ohradili se i Rusové, jejichministr sportu Vitalij Mutko označil zprávy o ruském dopingu za pokus o psychologický tlak na ruské sportovce: "Někdo se bojí konkurence."

Kouč švédských biatlonistů Wolfgang Pichler už loni označil Rusy za dopingové machry: "Vždy po vánoční kúře jsou nápadně dobří." Jeho svěřenec Mathias Nilsson je na svém blogu označil za "dopující idioty". Následkem toho oběma vyhrožovali smrtí. Pro Světový pohár v Chanty Mansijsku si vyžádali policejní ochranu. Bezpečnost jim tehdy zaručil sám ruský prezident Medveděv.

Rusko = dopingový ráj

Pichlerovu teorii letos po Vánocích potvrdila běžkyně na lyžích Aljona Sidkovová, pozitivně testovaná na EPO. "U nás se bojuje proti dopingu. V Rusku, ale i v USA na mimosoutěžní kontroly kašlou," říká Kati Wilhelmová, trojnásobná olympijská šampionka v biatlonu.

Nyní navíc Světová antidopingová agentura WADA odhalila v Rusku rozsáhlé prohřešky v testování sportovců. Podle německé televize ZDF tamější policie likvidovala dopingové vzorky. Vyšetřující dopingový komisař byl navíc držen několik hodin ve vazbě. Podle zprávy WADA bylo komisařům policejně bráněno i v tom, aby odebrané vzorky vyvezli do zahraničí. Naopak Itálie odhlasovala pro každého sportovce, který se ve Vancouveru proviní dopingem, pokutu 140 000 eur.

Kanada je už od vlastní dopingové aféry Bena Johnsona na hrách v Soulu 1988 v boji proti zakázaným prostředkům mimořádně aktivní. Kanaďan Dick Pound, jenž byl prvním šéfemWADA, dnes tvrdí: "Hledat podvodníky je jako hledat jehlu v kupce sena. Ale musíme to dělat. Navzdory faktu, že hříšníci mají vždy v rukou nové látky, o nichž WADA nic neví."

Příklady výmluv


1. Kubánský skokan do výšky Javier Sotomayor prohlásil, že jeho pozitivní test na kokain byl komplotem CIA.

2. Argentinský tenista Mariano Puerta se vymlouval, že náhodou užil pilulky své manželky proti bolestem z menstruace.

3. Litevský cyklista Raimondas Rumšas tvrdil, že 37 dopingových substancí v automobilu jeho ženy bylo určeno pro jeho tchyni.

4. Britský atlet Paul Edwards se dušoval, že pozitivní test na anabolické steroidy měl proto, že se omylem napil svého šamponu.

5. Uzbecký kouč atletů Sergej Vojnov uvedl, že 15 ampulí růstového hormonu, které se pokusil provézt na olympiádu 2000, byly na léčbu plešatosti.


Pramen: kniha Dicka Pounda, prvního šéfa protidopingové agentury WADA

Šéf české mise: Komisaři překračují i své meze


Vzkaz od antidopingových komisařů byl jasný. Budeme vás testovat kdykoliv a kdekoliv. Nad ránem, pozdě v noci, při obědě, v herně i na promenádě u oceánu. Češi to ve Vancouveru brzy pochopili.


Na tým v severské kombinaci se komisaři vrhli ve 22.30. Jindy zaútočí v šest ráno. Nikolu Sudovou a Tomáše Krause otestovali hned po příletu do města. Po prvním tréninku "ulovili" i Martinu Sáblíkovou.

Martina Sáblíková
"Jakmile v neděli slezla Martina z ledu, už ji drželi u krku," líčil s nadsázkou kouč Petr Novák. Sáblíková jen prohodila: "To byl snad dvacátý test v téhle sezoně. Jen na mistrovství Evropy mě vzali třikrát." Olympijský pamětník Ondřej Bank může porovnávat. "Takhle tvrdé to ještě nikdy nebylo. Čtyři komisaři stojí v olympijské vesnici před jídelnou a hned vás berou. Někdy jdou dokonce i bez seznamu," popisuje sjezdař.


Především ti Češi, kteří byli v poslední době na sněhu a ledu úspěšní, je přitahují jako magnet. "Na jedné straně je dobře, že podvádějící sportovci teď vědí: riziko přistižení je mnohem větší," říká František Dvořák, šéf české mise na hrách. "Ale na druhé straně jsou komisaři někdy jako upíři, kteří se všemi zacházejí jako se zločinci."


Došlo tak už i k případům, kdy překročili své meze. Pravidla totiž komisařům určují, že odběr krve a moči nesmí narušit trénink sportovců. Což se v případě krasobruslaře Michala Březiny a snowboardistů stalo – k testu byli povoláni těsně před začátkem tréninku. Místo přípravy museli čurat a dávat krev...


"Někdy jsou jak posedlí. Ještě že se už neprovádí drastický krevní test ze žíly, ale jen z ušního lalůčku.

Karolína Erbanová
Katce Neumannové v Naganu napíchli před tréninkem žílu," vzpomíná Dvořák. S manipulací se vzorky, kterou proslavili maďarští vrhači, má být naopak navěky amen.


"Musíme se svléct takřka do naha, aby se komisaři přesvědčili, že nikde nemáme schovaný náhradní čistý vzorek. Za pomoci zrcadel potom pozorují všechno, co při testu děláme," líčí Sáblíková.


Její kolegyně Karolína Erbanová, objev sezony, se diví: "Mě zatím nechávají žít."

Dopingové kauzy v zimních sportech

Říjen 2006 Ruská biatlonistka Burdigová pozitivně testována na zakázaný carphedon. Ukončila kariéru.
Březen 2007 Ruský běžec na lyžích Sergej Širjajev: EPO.
Duben 2007 MOV udělil doživotní tresty šesti rakouským běžcům na lyžích a biatlonistům za aféru s krevním dopingem z Turína 2006.
Červen 2007 V reakci na tuto aféru schválil rakouský parlament nový antidopingový zákon. Ten byl 1. ledna 2010 ještě přiostřen, podvodníkům hrozí až 10 let vězení.
Prosinec 2007 Pozitivní test v Německu: Clenbuterol u běžkyně na lyžích Herrmannové. Údajně z kapek proti rýmě.
Leden 2008 Po sérii dopingových případů je v Rusku založena Národní antidopingová agentura Rusada s 18 pracovníky.
Únor 2008 Finská běžkyně Varisová má ve 34 letech pozitivní test na EPO. Druhé provinění, trest je doživotní. Kvůli "formálním chybám" však dosáhne v roce 2009 omilostnění.
Únor 2009 Přední ruští biatlonisté Jurjevová, Achatovová a Jarošenko pozitivně testováni na EPO, mistr světa Jarošenko dokonce třikrát.
Dvouletý trest.
Březen 2009 Znovu Rusko a znovu EPO: u běžkyně na lyžích Matvějevové při olympijské generálce ve Whistleru.
Červenec 2009 Mezinárodní bruslařská unie uděluje dvouletou distanci pětinásobné olympijské šampionce v rychlobruslení, Němce Pechsteinové. Příčina: údajný krevní doping. Němka se odvolává, soudní proces pokračuje.
Srpen 2009 Ruské běžecké hvězdy Čepalovová a Dementěv i další Ruska Rysinová: EPO. Dvouletý trest.
Leden 2010 Zatím poslední případ: dopovala přední ruská běžkyně Aljona Sidkovová – a opět EPO.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze