Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vancouver 2010, to budou dvě oddělené olympiády

Olympijské kruhy, olympijská vlajka, olympijské hry - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

1 2009
Ve Vancouveru se příští rok neuskuteční jedna zimní olympiáda, ale vlastně dvě. Organizátoři rozhodli, že sportovci, kteří na ně přijedou, se ani nepotkají.

V samotném Vancouveru a nejbližším okolí proběhnou soutěže většiny ledových sportů, akrobatických lyžařů a snowboardistů. Téměř 130 kilometrů odtud, v zimním středisku Whistler, naopak najdou útočiště zbývající lyžaři, biatlonisté, sáňkaři a bobisté.

V obou místech vyrostou i samostatné olympijské vesnice. Taková praxe panovala už na minulých zimních hrách, jejichž dvě centra sídlila v Turíně a Sestriere. Jenže tehdy se aspoň všechny medailové ceremoniály konaly v Turíně. Tam si jela z hor pro zlato i Kateřina Neumannová.

V Kanadě nebude platit ani to. "Organizátoři her nyní na nátlak federací určili, že lyžaři budou mít vlastní medailové ceremoniály ve Whistleru. Ty budou přes obří obrazovky přenášeny do Vancouveru," informoval František Dvořák, šéf české olympijské mise.

Dvořák předpokládá, že na hry může v únoru 2010 odletět rekordní počet 90 českých sportovců. Z nich budou akrobati a snowboardisté přebývat zcela mimo olympijské vesnice, v pronajatém domě v Cypřišovém pohoří, 10 kilometrů od centra Vancouveru.

"Původně jsme byli přesvědčeni, že to není nutné," uvedl Dvořák. "Když ale byl skikrosař Kraus na předolympijských závodech, rozčililo ho, že skoro hodinu uvízl na mostě do centra. Během her tam sice budou speciální olympijské pruhy, přesto jsme se rozhodli sportovcům vyhovět, aby byli před soutěží klidní."

Zatímco ve whistlerské vesnici získali Češi ideální prostory, jaké si přáli, ve Vancouveru to tak není. "Ubytovali nás tam přesně na opačném konci vesnice, než jsme žádali. K důležitým místům, jako je jídelna nebo parkoviště, to máme nejdál."

Samotné pokoje, jež se po hrách promění v luxusní a předražené byty, však odpovídají kvalitou hrám v Pekingu. "Jen nevíme, jak hluční budou sousedé. Jestli to nebudou nějaké hlasité národy," pousmál se Dvořák.

Autor:


Další z rubriky

Olympiáda stála Českou televizi 50 milionů korun

Rychlobruslařka Martina Sáblíková pod olympijskými kruhy při květinovém ceremoniálu

Zajištění přenosů z olympijských her ve Vancouveru stálo Českou televizi (ČT) podle předběžných...

Polka Marková dopovala i na olympiádě, podezřelý je fyzioterapeut

Justyna Kowalczyková z Polska v závodě na 10 km na medaili nedosáhla.

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, u níž testy prokázaly, že jí na olympiádě ve Vancouveru...

Hektický den Sáblíkové: křest knihy, autogramiády i koncert na náměstí

Martina Sáblíková s politikem Pavlem Bémem (vpravo) při oslavě olympioniků z Vancouveru na Václavském náměstí.

VIDEO Křest nové knihy, autogramiáda, bleskový přesun, koncert na Václavském náměstí, další podpisy pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz