Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vancouver (naoko) napadli teroristé. Olympiáda piluje bezpečnostní opatření

HASIČI V AKCI. Do simulovaného teroristického útoku na Vancouver se zapojilo na dva tisíce členů bezpečnostních složek. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

4 2009
Olympijský Vancouver zažil teroristický útok, atentátníci v dějišti únorových her zaútočili radioaktivními látkami. Neděste se, všechno bylo jen jako. To se organizační výbor únorového všesportovního svátku připravoval na reálnou možnost podobných pohrom.

Simulovaný útok, který byl součástí týdne cvičení kanadských bezpečnostních složek, měl prověřit koordinaci všech jejich úrovní.

"Do akce se zapojilo dva tisíce policistů, hasičů i vojáků, prozradil Jaimie Tomlinson z Kanadského úřadu pro veřejnou bezpečnost.

Zásah byl situován do fiktivní železniční stanice na předměstí Richmondu a zapojily se do něj i stíhačky kanadských a amerických vzdušných sil.

Celý scénář byl založen na oznámení mladé ženy, která udala svoji přítelkyni, jež měla být zapojena do plánů teroristů zaútočit na dvacítku veřejných míst včetně nákupního centra a trénikového hřiště pro kanadskou reprezentaci. Policie zahájila vyšetřování, hasiči se vydali na místo útoku a nemocnice simulovaly nával civilistů zasažených radioaktivními izotopy.

"Připravili jsme fiktivní plán útoku teroristické skupiny s cílem narušit průběh her a upoutat pozornost na sebe," citovala agentura AFP mluvčího federálního ministerstva vnitra Teda Sykese.

Organizátoři zimních olympijských her 2010 původně na bezpečnostní opatření vyčlenili 175 milionů dolarů, tato účetní položka nakonec narostla na 900 milionů (přes patnáct miliard korun). Na hladkém průběhu her se má podílet 140 různých složek.

"Existuje i psychologická a sociální hrozba," dodal Sykes. "Naše příprava ale bude velice komplexní."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze