Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Vancouver znovu dýchá sportem. V pátek odstartovala paralympiáda

slavnostní zahájení paralympiády ve Vancouveru | foto: ČPV: Martin Malý

13 2010
Dvanáct dní nabíral Vancouver druhý dech, dvanáct dní čekal na nový nápor sportovního nadšení. V pátek byly na stejném místě jako olympiáda zahájeny X. zimní paralympijské hry.

Při slavnostním ceremoniálu v hale BC Place byl vzdán hold slavnému zdravotně postiženému sportovci Terrymu Foxovi. Vlajkonoškou české výpravy byla stejně jako před čtyřmi lety v Turíně sjezdařka Anna Kulíšková.

Pochodeň na stadion přinesli Foxovi rodiče Betty a Rolly. Jejich syn přišel v 18 letech kvůli rakovině kosti o pravou nohu. Přesto se rozhodl běžet napříč Kanadou a uspořádat sbírku na výzkum rakoviny. Terry Fox zemřel v roce 1981 měsíc před 23. narozeninami.

Oheň před vyprodanou šedesátitisícovou halou zapálil patnáctiletý kanadský sportovec Zach Beaumont, který krátce po narození přišel o nohu. Přesto se nyní věnuje snowboardingu, fotbalu, jízdě na kole a plavání.

Paralympiády ve Vancouveru se zúčastní 507 sportovců, kteří budou soutěžit o 64 medailových sad. Česko reprezentují lyžaři Kulíšková, Oldřich Jelínek, Radim Kozlovský, Stanislav Loska a tým sledge hokejistů pod vedením trenéra Tomáše Zelenky.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze