Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Vaněk měl letenku pro rychlý návrat dřív než jistý start. Hned ji využije

Jiří Vaněk | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

11 2008
Peking - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ani ne dva týdny trvala olympijská mise tenisty Jiřího Vaňka. Poslední červencový den dostal divokou kartu, ale už 11. srpna, kdy hrál na turnaji v Pekingu první kolo, vypadl. "Ještě se podívám na české sportovce, zatím jsem viděl jen basketbalistky proti Američankám. A ve středu domů," řekl po prohře s Rusem Michailem Južným.

Letenku už měl zajištěnou dopředu. "Všichni jsme to tak udělali. Po olympiádě začíná US Open, tak abych se v případě prohry mohl hned vrátit a ne čekat třeba až do příštího pondělí. Sehnat letenku na poslední chvíli by mohl být docela problém. Když člověk vyhrává a postupuje dál, je to lehčí přebukovat," řekl Vaněk.

On však měl místo v letadle rezervované dokonce ještě dřív, než se rozhodlo o jeho účasti v Pekingu. "I týmové oblečení jsem nafasoval. O to víc jsem byl zaskočený, když jsem se dozvěděl, že to stále není jisté."

Po grandslamovém Roland Garros byl pro olympijský turnaj třetím náhradníkem. "Potom mi volali ze svazu, že letím." Ale to ještě pravda nebyla. Mezinárodní tenisová federace mu přiklepla divokou kartu pouhý týden před začátkem her.

Na nich však dlouho nezůstane. První kolo a konec. Stejně jako před osmi lety v Sydney ho vyřadil protivník z Východu. "Ale tehdy to bylo lepší. To jsem nejdřív postoupil, ale v druhém kole jsem prohrál s Bělorusem Mirným ve třetím setu."

Napínavý souboj skončil v rozhodující sadě 9:11. "I teď proti Južnému se určitě hrát dalo. Ale nezvládl jsem koncovku prvního setu."

Skvěle srovnal z 1:4 na 4:4, ale závěr už nezvládl - 4:6. A dál už to šlo rychle - 1:6. Konec.

"Když Južnyj získal první set, uklidnil se a přehrál mě," uznal Vaněk. "Změnil taktiku a hrál čopované údery. Zkusil jsem riskovat, ale míček pořád chodil do sítě."Najdete na iDNES.czmobilní verze