Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Varga se po 20 letech pere o Peking

1 2008
Střílí s malorážkou, jejíž část měl na olympiádě před 20 lety. Hlaveň a spol. jsou nové. Avšak pažba zůstává stejná, pořád červená a lesklá. "Všechny byly ořechové a já chtěl mít něco jiného. Tak jsem si v Berlíně koupil barvu na auta a přestříkal ji. Vyjeli na mě, že jsem provokatér,“ říká Miroslav Varga.


Vždyť se závodilo v korejském Soulu. A Varga vyhrál. Teď hýčká naději, že na olympiádu pojede znovu. Po 20 letech. Ač není vrcholovým sportovcem, ale podnikatelem.

"Je to pro mě zadostiučinění. Důkaz, že jsem nezakrněl," říká.

V neděli jel s kamarádem 450 kilometrů na závod do Berlína a zase zpátky. 60 ran z malorážky vleže proměnil v 599 bodů, maximum je 600. "V 48 letech je to záběr," říká. "Byť v hale, jde o výborný výkon, a ten nejde přehlédnout," dodává reprezentační trenér Petr Kůrka.

A tak povolal Vargu na dnešek do Prahy, aby dovezl kopii pasu a fotky na předběžnou akreditaci pro olympijský Peking. Dnes, v poslední možný den už by bylo pozdě.

"Neměl jsem zatím náhradníka, protože nemám další lidi s takovými výkony. Vystrašilo mě, že Tomáš Jeřábek má velké problémy se zády a nemůže jet na Světový pohár. V létě by to byla ztráta olympijského místa," vysvětluje Kůrka.

Šance pro Vargu zní: zdravotní trable někoho jiného či perfektní výkony. "Dostane šanci na jednom Světovém poháru. Pokud bude střílet fantasticky, není důvod, aby na hry neodjel."

Přitom už dlouho není Varga profesionální  sportovec. Ale střelba jej živí. Prodává zbraně, vybavení a náboje pro olympijské střelecké disciplíny. "Na střelnici jsem každý víkend. Vyhledávám novinky, abych stačil. Co se týká technického vybavení, jsem na špičce."

Potřebuje hledat skulinky. Střeleckou techniku má prověřenou lety, ale už nemůže v přípravě vypálit tolik ran jako dřív.

"Když je trénink moc intenzivní, oteče mi loket. Loni na konci sezony jsem musel jít na vytahování vody. Záda nebolí. Vždyť tohle je jediný sport, u kterého můžete ležet."

Loni jen těsně nezískal účastnické místo do Pekingu, na evropském šampionátu pomohl českému družstvu ke zlatu. To olympijské ze Soulu má ukryté v trezoru. U fotky medaile mezi zbožím na svých internetových stránkách píše: "To je jediné, co si u nás nemůžete koupit!"Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze