Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Vaši Martinu zná u nás každý, tvrdí trenér nizozemských rychlobruslařek

Gerard Kemkers se svojí svěřenkyní Ireen Wüstovou. | foto: AP

23 2010
Richmond (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Stál opřený o zábradlí a 20 minut vyprávěl nizozemským novinářům, jak je ta jeho Ireen Wüstová báječné děvče. "Ale na delší štreky je královnou vaše Martina," říkal Gerard Kemkers, robustní 42letý chlapík, bronzový medailista z Calgary 1988 a trenér nejúspěšnější rychlobruslařské výpravy na hrách.

V závodě na 1 500 metrů si vaše Ireen pohrála se všemi. Proč jí Sáblíková nestačila?
Stačila by, kdyby měla ještě rychlejší starty a první kolo. Martina skvěle dokáže stupňovat, je to vytrvalkyně. Zatímco Ireen na delších štrekách tuhne, na Martině vidíte, jak přidává. I teď měla nejrychlejší kolo ze všech.

Překvapilo vás, že má Česko další medaili?
Zase tolik ne. Led byl těžký, což Martině nahrávalo právě při pomalejším startu. Navíc ji první zlato z tříkilometrové trati psychicky nesmírně nabudilo. To by pomohlo úplně každému. Dokonce jsem si myslel, že bude lepší než bronzová.

Po závodě jste si šťastně tleskli s českým kolegou Petrem Novákem. Vy se vzájemně uznáváte, že?
Já jeho velmi. Poznal jsem ho trochu blíž, když v létě jezdili k nám do Holandska trénovat. Jeho cesta je mi sympatická.

Soutěžíte spolu?
Vůbec ne, to bych si nedovolil. Petr je starší než já.

Spíš jsme mysleli v tréninkových metodách, různých fintách nebo výsledcích. Co třeba závod na 5 kilometrů, který se jede ve středu?
To ne, protože když Martina zůstane klidná, prohrát nemůže.

Co přesně znamená klidná? Ona přece musí být nabuzená, ne?
Ale nesmí být zbytečně nervózní, nesmí se upínat k vítězství.

Ona říká, že nervózní bude. Jak byste ji uklidňoval?
Řekl bych jí: Jedno zlato máš, tak co? A když pojedeš tak, jak umíš, budeš mít i druhé. Tak si to vychutnej. Zlobit ji může leda Němka Beckertová, pokud ji nalosují do stejné dvojice a zachytí Martinino tempo.

Vaše Ireen nepojede?
Ne, ani Renate Groenewoldová, takže co se Holanďanek týče, jste na pětce bez problémů.

Nepřipadá vám to zvláštní? V Česku není jediná umělá dráha, chybějí experti a peníze. Ale o Sáblíkové mluvíte jako o jasné favoritce.
My jsme sice velmoc, u nás bruslí každý, ale to neznamená, že jiní nemůžou s námi jezdit na nejvyšší úrovni. Martina výborně jezdila na kolečkových bruslích, Petr (Novák) bruslil a má spoustu zkušeností, tak proč by to nebylo možné? Sportem žijete.

No, ještě před rokem trenér Novák tvrdil, že Martina Sáblíková je slavnější v Nizozemsku než doma.
To byla pravda. Ale když přiveze dvě zlata, už se to změní, ne? U nás ji všichni znají, rychlobruslení běží v televizi téměř pořád. Martina znamená pro Holanďany něco jako Sidney Crosby pro vás. Sportovní hrdina v cizí zemi. Opravdu ji každý zná.

Fanoušci při zápase Česko - Slovensko. (17. února 2010)Držte palce Martině Sáblíkové

Připojte se k ostatním příznivcům a fanděte společně. Fanoušci se scházejí na Facebooku.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze